انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت

 انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت

چرا انتخاب دامنه مناسب مهم است؟

برای ایجاد هر وب سایت ، علاوه بر هاست و سیستم مدیریت محتوا ، نیاز به انتخاب یک نام دامنه مناسب برای وب سایت خود دارید.

دامنه سایت شما هویت آن را می سازد؛ بنابراین انتخاب دامنه مناسب می تواند نقش مهمی در موفقیت کسب و کار آنلاین شما داشته باشد.

انتخاب نام دامنه منحصر به فرد باعث می شود سایت شما در نگاه اول یک وب سایت حرفه ای به نظر بیاید. همچنین یک دامنه مناسب راحت تر در ذهن کاربران باقی می ماند و همین احتمال بازگشت کاربران به سایت یا معرفی آن به بقیه را بیشتر می کند.

نام دامنه علاوه بر تعریف سایت ، اطلاعات مهمی را هم به بازدید کنندگان و هم ربات های موتور های جستجو منتقل می کند بنابراین می تواند نقشی هر چند کوچک در زمینه بهبود سئو وبسایت شما و بهینه سازی آن برای موتور های جستجو داشته باشد.

همچنین در صورت انتخاب دامنه نامناسب تغییر آن در آینده بدون آسیب رساندن به سایت شما به سادگی قابل انجام نخواهد بود.

دامنه یا دامین چیست؟

آدرس یک وبسایت از بخش های مختلفی تشکیل شده است.

بخش های تشکیل دهنده آدرس وب سایت یا URL
پروتکل:

پروتکل ارتباط بین مرورگر و سرور را مدیریت می کند. پروتکل های استاندارد وب http و https (s مخفف secure) می باشند. علاوه بر این دو پروتکل، پروتکل های دیگری نیز مانند mailto (برای ایمیل) و ftp برای انتقال فایل نیز استفاده می شوند.

زیر دامنه ( Subdomain ):

یک زیر دامنه زیر مجموعه ای از یک نام دامنه است که بخشی از این دامنه است.ساب دامنه همیشه قبل از نام دامنه می آید.

به طور کلی www.  قبل نام دامنه هم یک ساب دامین یا زیر دامنه است.

نام دامنه:

نامی که برای دسترسی به یک وبسایت در مرورگر وارد می کنیم ، دامنه آن سایت است. برای ایجاد هر کسب و کار اینترنتی ابتدا نیاز به ثبت دامنه دارید.

top-level domain) TLD):

با استفاده از دامنه سطح بالا top-level domain) TLD) می توان سایت ها را دسته بندی موضوعی کرد. متداول ترین TLD ها .com ، .net و .org هستند.

با مفهوم دامنه وب سایت آشنا شدید، می توانید در مورد هاست و انواع خدمات میزبانی وب نیز در وب سایت ما بخوانید.

چگونه نام دامنه مناسب خود را انتخاب کنیم؟

ویژگی های دامنه مناسب

مرتبط بودن

نام دامنه باید توصیفی از محتوای وبسایت باشد. به عنوان مثال، اگر یک وب سایت برای ارائه رزومه و نمونه کار ها ساخته می شود ، نام شخص می تواند نام دامنه مناسبی را ایجاد کند ، زیرا محتوای تمام وبسایت در مورد آن شخص است.

یا در مورد ساخت یک وبلاگ ، می توانید از موضوع مطالب وبلاگ برای انتخاب نام دامنه کمک بگیرید.همچنین اگر یک وبسایت برای کارهای تجاری ایجاد می کنید ، مهم است که مطمئن شوید نام دامنه با نام تجاری مطابقت داشته باشد. چرا که کاربران معمولا بر اساس نام مشاغل نام دامنه را حدس می زنند.

کلمات کلیدی

سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید که شغل و خدمات شما را توصیف می کند. این کمک می کند کاربران بتوانند با جستجوی آنها به سادگی به وبسایت شما برسند.همچنین از نظر موتور های جستجو بهتر است کلمه کلیدی در ابتدای دامنه قرار بگیرد قرار بگیرد.

منحصر به فرد بودن

دقت داشته باشید که در انتخاب دامنه از کلماتی استفاده کنیم که تلفظ پیچیده ای نداشته باشند و نیز املای درست کلمات را بکار ببریم.هر چه دامنه شما کوتاه تر باشد راحت تر در ذهن می ماند و تایپ کردن آن و معرفی آن به دیگران نیز ساده تر انجام می شود.

نام دامنه شما می تواند تا 63 حرف داشته باشد. ولی بهترین انتخاب دامنه ای است که از 3 تا 12 حرف تشکیل شده باشد.این نکته مهم است که نام دامنه شما فقط و فقط از حروف تشکیل شده باشد.استفاده از اعداد و خط فاصله در انتخاب دامنه را فراموش کنید.زیرا به خاطر سپردن این دامنه ها برای کاربران مشکل خواهد بود.

دامنه  .com بهترین انتخاب است

شاید بعد از اینکه متوجه شدید دامنه شما در .com قبلا ثبت شده است ترغیب شود نام دامنه مورد نظر خود را با دیگر پسوند ها ثبت کنید.اما ما اینکار را به شما توصیه نمی کنیم زیرا ممکن است کاربران آدرس سایت شما را فراموش کنند.معمولا کاربران برای جستجوی دامنه از .com استفاده می کنند.

حتی اگر صاحب .com استدلال کند که می خواهید نام تجاری آنها را نقض کنید،ممکن است با مشکلات قانونی روبرو شوید.این موضوع به ویژه در صورتی که آن را به عنوان علامت تجاری ثبت باشند وجود دارد.

سخت گیر نباشید

سخت گیری و صرف زمان بیش از حد برای انتخاب دامنه انرژی شما می گیرد و مانع عملی کردن و پیش بردن طرح شما می شود.می توانید با استفاده از امکانات موجود بهترین دامنه را انتخاب کرده و باقی انرژی خود را صرف توسعه وب سایت خود کنید.

همچنین در این مرحله بهتر است گزینه های خود را محدود نکنید و چند گزینه در اختیار داشته باشید تا در صورتی که دامنه مورد نظر شما در مرحله تحقیقات بیشتر با مشکلی روبرو شد و یا قبلا ثبت شده بود انتخاب های دیگری داشته باشید.

البته در مورد دامنه ای که قبلا ثبت شده میتوانید مقاله چگونه دامنه ای که قبلا ثبت شده را بخریم را از سایت ما مطالعه فرمایید.

ابزار های انتخاب دامنه

ابزار های بسیاری برای پیشنهاد نام دامنه و گسترش گزینه های انتخاب دامنه شما وجود دارد.بعضی ازبهترین های آن ها را در اینجا برای شما آورده ایم. برای استفاده از هر کدام فیلتر شکن خود را روشن کرده و روی لینک های زیر کلیک کنید.

 

لوگوی domainr
Domainr
لوگوی dotomator
Dot-o-mator
لوگو bustaname
BustAName
لوگو domaintoolsl
Domaintools
لوگو domainr
Domainsbot
لوگو domize
Domize

تحقیق بیشتر

سابقه دامنه

حتی اگر قصد خرید دامنه جدید دارید اطمینان حاصل کنید که تاریخچه وب سایت را با استفاده از ماشین Wayback بررسی کرده اید. زیرا ممکن است قبلا ثبت و توسط مالک رها شده باشد.

خوب است که قبلاً از آن استفاده شده است ، اما باید مطمئن شوید که از آن برای فعالیت های مخرب ، ناخواسته یا غیرقانونی استفاده نشده است. این ممکن است به اعتبار شغل شما آسیب برساند و حتی ممکن است در آینده باعث ایجاد مشکلات حقوقی شود. دستگاه WayBack همچنین راهی هوشمندانه برای یافتن اطلاعات مالک دامنه است.

برسی نام های تجاری

قبل از ثبت دامنه برسی کنید که نام دامنه مورد نظر شما قبلا به عنوان نام تجاری ثبت نشده باشد. زیرا در این صورت این موضوع می تواند برای شما مشکلات حقوقی در پی داشته باشد.

فراتر از .com

پس از برسی نام دامنه با پسوند .com تا حد امکان دامنه با پسوند های دیگر را نیز برسی کنید تا آن ها را نیز همراه دامنه اصلی ثبت کنید. زیرا ممکن است در آینده شخص دیگری نام دامنه شما با پسوند دیگر را ثبت کرده و با این کار سابقه و برند شما را زیر سوال ببرند. که پیگیری قانونی این مسئله نیز به سادگی نیست و مشکلاتی را ایجاد می کند.

حتی می توانید نام‌های دامنه‌ای که از لحاظ ساختار نوشتاری و تلفظی به دامنه شما نزدیک است را هم خریداری کنید.

شبکه های اجتماعی

پس از برسی دامنه در پسوند های مختلف ، نوبت به برسی نام دامنه در شبکه های اجتماعی می رسد. زیرا در آینده لازم است برای توسعه وبسایت خود از شبکه های اجتماعی هم نام مام دامنه نیز استفاده کنید.

ثبت دامنه

دامنه ها به سرعت فروخته می شوند. بنابراین نام دامنه مورد نظر خود را در اسرع وقت ثبت کنید. اگر در یافتن نام دامنه های موجود مشکل دارید ، ثبت کنندگان دامنه مانند lindoserver.ir نامهای متفاوتی را به شما پیشنهاد و به شما در یافتن نام دامنه مناسب کمک کنند. همچنین می توانید دامنه ی خود را با هاست رایگان لیندوسرور ثبت کنید.

جمع بندی

یک نام دامنه قدرتمند به اعتبار برند شما کمک می کند. مشخص می کند مردم چگونه درباره کسب و کار شما صحبت کنند ، چگونه شما را در اینترنت بیابند و چگونه شما را به یاد آورند.امیدواریم نکات مطرح شده در این مقاله به شما در انتخاب نام دامنه منحصر به فرد خود و حضور در دنیای اینترنت به بهترین شکل کمک کرده باشد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *