7 تفاوت کلیدی سرور اختصاصی و سرور مجازی

 7 تفاوت کلیدی سرور اختصاصی و سرور مجازی

در این مقاله قصد داریم با مقایسه سرور مجازی و اختصاصی و بررسی تمامی مزایا و معایب آنها به شما کمک کنیم تا مناسب ترین گزینه میزبانی را برای وب سایت خود انتخاب کنید.

انواع خدمات میزبانی وب توسط شرکت های هاستینگ ارائه می شوند که اصلی ترین آنها هاست اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی اند.

که به طور کلی می توان گفت در سطح عملکرد و هزینه متفاوت اند، اما دقیقا چقدر تفاوت دارند؟

هاستینگ اشتراکی ابتدایی ترین نوع میزبانی وب است و فقط برای وب سایت ها یا وبلاگ های شخصی یا شرکتی کم ترافیک مناسب است. بنابراین ما فقط روی گزینه های اصلی یعنی سرور اختصاصی و سرور مجازی تمرکز می کنیم.

پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با میزبانی وب پیش از خواندن این مطلب، مقاله هاست چیست؟ را مطالعه بفرمایید.

سرور مجازی

در میزبانی با سرور مجازی (VPS) چند وب سایت از یک سرور استفاده می کنند، اما محدودیت تعیین شده منابع مانند رم و پهنای باند خود را دارند.

همچنین از یک نرم افزار تخصصی با عنوان hypervisor استفاده می کند که منابع اضافی وب سایت هایی که از تمام منابع خود استفاده نمی کنند را در اختیار وب سایت هایی که از حداکثر منابع خود استفاده میکنند، قرار میدهد.

به طور کلی ، میزبانی VPS برای وب سایت های تجاری کوچک یا سایت های شخصی بزرگی که نیاز به حد مناسبی از منابع دارند، مناسب است.

هیچ کس نمی خواهد وب سایتی داشته باشد که با سرعت پایین بارگذاری شود. یا دائما با مشکل مواجه شود. به همین دلیل میزبانی VPS  برای این افراد مناسبتر است زیرا در کنترل منابع بسیار انعطاف پذیر است، و در عین حال خیلی گران نیست.

سرور اختصاصی

در این سرویس در واقع شما یک سرور کامل برای خود دارید.

کنترل کامل سرور در اختیار شماست و می توانید منابع سرور خود را افزایش یا کاهش دهید. سرور اختصاصی معمولا برای سایتهای تجاری متوسط ​​و بزرگ مناسب است، اما اگر بلندپرواز باشید ، می توانید در طولانی مدت با سفارش یک سرور اختصاصی مشکلات هاستینگ اشتراکی و سرور مجازی را پشت سر بگذارید.

انتخاب بین این دو سرور ساده نیست، به همین دلیل به کمک شما آمده ایم تا به کمک چند مقایسه ، شما را در انتخاب گزینه مورد نیازتان بین VPS و سرور اختصاصی راهنمایی کنیم. در پایان این راهنما، باید بتوانید سرویس میزبانی که نیازهای وب سایت تان را برطرف می کند، انتخاب کنید.

1.جوانب مثبت و منفی سرور مجازی و سرور اختصاصی

سرور مجازی

جوانب مثبت و منفی سرور مجازی

 

سرور اختصاصی

جوانب مثبت و منفی سرور اختصاصی

2.تخصیص منابع

ساده ترین راه برای تصور نحوه تخصیص منابع در این دو نوع سرویس میزبانی، تشبیه کردن آنها به سفارش پیتزا است.

در VPS تمام منابع را با دیگر وب سایت ها شریک می شوید. هر برش از پیتزا و حتی نوشیدنی را باید با دیگران تقسیم کنید و هرکس سهم خود را دارد. اگر چیزی بیشتر از سهم خود بخواهید، ممکن است شخص دیگری از بخشی از سهم خود صرف نظر کرده باشد، اما برای آن تضمینی نیست.

اما در سرور اختصاصی، شما پیتزای مخصوص خود را تهیه می کنید. این بسته به میزان نیاز شما می تواند یک پیتزای کوچک ، متوسط ​​یا بزرگ باشد ، اما در هر صورت، همه ی آن برای شماست. طبیعتاً ، برای این گزینه مبلغ بیشتری پرداخت می کنید، اما در عوض ، شما صد درصد منابع را در اختیار دارید.

همچنین مهم است بدانید که در سرور اختصاصی محدودیت کمتری دارید. از آنجا که بخش بیشتری از سخت افزار سرور را در اختیار دارید ، منابع بیشتری دارید. همچنین به روت در محیط سرور دسترسی خواهید داشت ، که اساساً به این معنی است که می توانید نرم افزار های اضافی نصب کرده و هر پرونده ای را روی سرور ویرایش کنید.

مقایسه سرور مجازی و اختصاصی از لحاظ منابع: حکم نهایی

سرور اختصاصی برنده واضح این قیاس است. در این سرویس به همان اندازه که می خواهید منابع مورد نظرتان را بدست می آورید و به شخص دیگری وابستگی ندارید. بدون شک میزبانی VPS نیز مزایای خود را دارد، اما در بحث مقدار منابعی که می تواند تهیه کند، نمی تواند با سرور احتصاصی رقابت کند.

3.امنیت

استفاده از سرور مجازی مانند این است که آپارتمان شما همراه چند آپارتمان دیگر در یک ساختمان قرار گرفته باشد. اگر کسی در ورودی ساختمان را باز بگذارد (وب سایتی شکاف امنیتی داشته باشد)، شما هم در معرض خطر قرار می گیرید. حتما لازم نیست شخصی وارد آپارتمان شما شود، تا همینجا هم یک خطر امنیتی ایجاد شده و شما را تهدید می کند.

در سرور اختصاصی، شما مالک دارایی خود هستید. هنوز هم بوجود آمدن خطر امنیتی ممکن است اما احتمال اینکه از بی دقتی دیگران در معرض خطر قرار بگیرید، وجود ندارد.

مقایسه سرور مجازی و اختصاصی از لحاظ امنیت: حکم نهایی

در حالی که سرور مجازی به طور کلی بسیار امن است، سرور اختصاصی سطح بالاتری از امنیت را ارائه می دهد.

هر دو نوع سرویس به شما امکان نصب نرم افزار امنیتی را می دهند، اما در میزبانی اختصاصی، خود شما کنترل کامل هرگونه نقض امنیتی را دارید.

4.کارایی

در دنیای میزبانی وب، عملکرد خوب به معنای این است که یک وب سایت چقدر سریع بارگذاری و اجرا می شود.

در زمینه سرعت، هاستینگ را می توان به اتوبوس تشبیه کرد. اگر فقط چند نفر سوار اتوبوس باشند ، راننده فقط باید گاه به گاه متوقف شود ، به این معنی که شما خیلی سریع تر می رسید (سرعت بارگذاری سریعتر).

اگر افراد زیادی وارد سایت شوند (از سایت شما بازدید کنند) راننده باید در هر مقصد متوقف شود ، که به ناچار سرعت (وب سایت) شما را کند می کند.

در سرور مجازی اگر اتوبوس شما پر شود، این احتمال وجود دارد که بتوانید یک اتوبوس دوم (پهنای باند از سایت دیگری) را نیز به خدمت بگیرید. اما سرور اختصاصی به شما یک اتوبوس توربو و دو طبقه می دهد که قادر است تعداد بالای بازدید کنندگان را با سرعت فوق العاده به سایت شما تحویل دهد.

مقایسه سرور مجازی و اختصاصی از لحاظ کارایی: حکم نهایی

چنان که انتظار می رود، این نیز یک برد دیگر برای سرور اختصاصی است. وسعت منابع بیشتر به این معنی است که سایت شما باید بتواند با ترافیک عظیم مواجه شود و باز هم در سرعت آن تاثیری ایجاد نشود.

VPS سرعت بارگذاری بسیار خوبی را ارائه می دهد، اما اگر چندین وب سایت قرار گرفته روی سرور، ترافیک شدید را تجربه کنند، ممکن است سرعت بارگذاری سایت شما کند شود.

5.پیکربندی و سفارشی سازی

هم VPS و هم Dedicated Server (سرور اختصاصی) برنامه های مدیریت شده و بدون مدیریت دارند. این مورد را می توان به ساخت مبلمان تشبیه کرد؛ در برنامه های کنترل نشده، به شما ابزار داده می شود، اما باید خودتان آن را بسازید، اما برنامه های مدیریت شده برای شما ساخته و حفظ خواهد شد.

بنابراین جای تعجب ندارد که بیشتر مردم برنامه های مدیریت شده را انتخاب می کنند (حتی اگر گران تر باشد).

از نظر شخصی سازی، هر دو، VPS و سرور اختصاصی به شما امکان می دهند که وسعت منابع خود را به صورت ماهانه اصلاح کنید، بنابراین در این مورد تفاوت زیادی وجود ندارد.

مقایسه از لحاظ پیکربندی و سفارشی سازی:: حکم نهایی

هم VPS و هم Dedicated Server (سرور اختصاصی) برنامه های مدیریت و مدیریت نشده ای دارند و هر دو دارای یک منبع قابل تنظیم هستند که می تواند ماه به ماه اصلاح شود.

6.مقیاس پذیری

مقیاس پذیری، میزان پیشرفت سرویس میزبانی شما به نسبت وب سایت شماست. این را می توان مانند رشد یک درخت تصور کرد.

میزبانی VPS شبیه به جوانه درخت زیتون  است – فضایی برای رشد وجود دارد، اما هرگز به ارتفاع بلوط نخواهید رسید.

از سوی دیگر سرور اختصاصی فقط همین است: یک درخت بلوط عالی. شما تمام منابع ، امنیت و کارایی مورد نظر خود را در اختیار دارید، بنابراین در واقع هیچ جایی برای مقیاس وجود ندارد.

مقایسه سرور مجازی و اختصاصی از لحاظ مقیاس پذیری: حکم نهایی

سرور مجازی در اینجا برنده است. این نوع سرور به عنوان یک واسطه ی عالی برای سایتهایی که بین سرویس میزبانی اشتراکی و  سرور اختصاصی قرار می گیرند عمل می کند ، و می تواند تا زمانی که آماده برای به روزرسانی باشید با سایت شما رشد کند اما سرور اختصاصی هر چیزی را که لازم دارید به صورت صریح و روشن فراهم می کند.

7.هزینه

همانطور که انتظار می رود، سرور اختصاصی گران تر از سرور مجازی است. وقتی بهترین سطح میزبانی را انتخاب می کنید، لازم است برای آن هزینه بیشتری نیز پرداخت کنید.

میزبانی VPS نیز دامنه خوبی را ارائه می دهد. سرویس های VPS مختلف با هزینه های متفاوتی وجود دارد که به شما امکان دسترسی به سطوح مختلفی از منابع را می دهد.

مقایسه سرور مجازی و اختصاصی مقایسه از لحاظ هزینه: حکم نهایی

این یک برد دیگر برای سرور مجازی محسوب می شود. واضح است که سرور اختصاصی به شما عملکرد بهتر ، منابع بیشتر و امنیت بالاتری می دهد ، اما همه اینها با قیمت بالاتری ارائه می شوند. میزبانی VPS هنوز هم برای اکثر سایت های موجود ظرفیت کافی دارد و برای اکثر آنها بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

نتیجه گیری

امیدوارم این مقاله تفاوت بین سرور مجازی و سرور اختصاصی را روشن کرده باشد. به طور خلاصه، VPS بر روی یک سرور مشترک کار می کند ، جایی که وب سایت خود را در کنار دیگر وب سایت ها میزبانی می کنید.

همانطور که انتظار دارید ، سرور مجازی و سرور اختصاصی از جنبه های مختلف متفاوت اند. برای یادآوری ، در اینجا یک جدول آورده شده است که اختلافات کلیدی آنها را ارائه داده و نشان می دهد که هر کدام در چه مورد بهتر اند:

 

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی

میزبانی VPS برای وب سایت های تجاری کوچک یا وب سایت های شخصی بزرگ بسیار مناسب است.

سوالات متداول

مزایای میزبانی VPS چیست؟

استفاده از سرور مجازی مزایای بسیاری دارد. این سرویس میزبانی به عنوان سرویسی بین هاستینگ اشتراکی و سرور اختصاصی، با منابع وسیع و انعطاف پذیر و کنترل بالا روی نرم افزار و سخت افزار سرور است. سرور مجازی مقرون به صرفه است و قابلیت رشد با وب سایت شما را دارد.

مزایای سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی به همان اندازه که هزینه بالایی دارد قدرتمند است. در این سرویس وسعت منابع گسترده ای در اختیار دارید که می توانند مقادیر زیادی از ترافیک را کنترل کنند بدون اینکه عملکرد سایت شما را به خطر بیاندازد.

میزبانی ابری چیست؟

میزبانی ابری یا Cloud فرآیندی است که سرورهای مختلفی را به هم متصل می کند، و بسته به نیاز وب سایت شما منابع را از هر کدام استفاده می کند.

چگونه متوجه بشوم که آیا آمادگی ارتقا از VPS به سرور اختصاصی را دارم؟

مسئله ای که برای وب سایت های بسیار بزرگ در سرور مجازی تأثیر دارد ، سرعت بارگذاری است. اگر وب سایت خود را بر روی سرور مجازی بارگذاری کرده اید اما باز هم کاربران شما از کندی سرعت بارگذاری شکایت دارند، ممکن است مجبور شوید به سرور اختصاصی مهاجرت کنید.

به طور مشابه، اگر سایت شما داده های حساس زیادی دارد، ممکن است تصمیم بگیرید برای جلوگیری از خطرات امنیتی، آن را به سروور احتصاصی ارتقا دهید.

 

امیدواریم مقاله سرور اختصاصی و سرور مجازی برای شما مفید بوده باشد و به شما در انتخاب سرویس میزبانی مورد نیازتان کمک کند.

حتما نظرات و سوالات خود در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: websitebuilderexpert.com

 

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *