بررسی 12 تا از جدیدترین زبان های برنامه نویسی

 بررسی 12 تا از جدیدترین زبان های برنامه نویسی

به طور کلی یک توسعه دهنده نیاز دارد به طور مداوم خود را با تکنولوژی های روز تطبیق دهد. مخصوصا به عنوان توسعه دهنده اپلیکیشن و توسعه دهنده وب پیشرفت و افزایش فرصت های شغلی شما وابسته به دانستن جدیدترین زبان های برنامه نویسی است.

بسیاری از زبان های برنامه نویسی اصلی مانند Java ، JavaScript ، Python ، Ruby و PHP وجود دارند که با دانستن آنها می توانید در شرکت های بزرگ استخدام شوید.

توسعه دهندگان توصیه می کنند که تازه کارها هنگام شروع کار در مهندسی نرم افزار ، با “3 قدرت” در برنامه نویسی (HTML ، CSS و JavaScript) شروع کنند. هنگام یادگیری این زبانها ، زبانهایی که تحت تأثیر این 3 هستند و یا حتی از آنها تقلید می کنند را کشف خواهید کرد.

ما جدیدترین زبان های برنامه نویسی که در صنعت تأثیرگذار بوده اند را بررسی کرده ایم. و در اینجا تعدادی از محبوب ترین های آنها را که از سال 2010 راه اندازی شده اند معرفی می کنیم.

 

1.Rust (2010)

2.Dart (2011)

3.Kotlin (2011)

4.(2011) Elixir

Red (2011).5

Julia (2012).6

TypeScript (2012).7

Swift (2014).8

Hack (2014).9

Crystal (2014).10

Reason (2016).11

Ballerina (2017).12

 

Rust (2010)

 

Rust از سال 2010 به وجود آمده است و با اینکه یکی از جدید ترین زبان های برنامه نویسی است در همین مدت کوتاه محبوبیت زیادی کسب کرده است. در حقیقت ، StackOverflow از سال 2016 این زبان را به عنوان “محبوب ترین زبان برنامه نویسی” در جامعه برنامه نویسان معرفی کرده است.

این یعنی جامعه توسعه دهندگان وب Rust را بر دیگر زبان ها ترجیح می دهند. Rust توسط گریدون هوار در تحقیقات Mozilla طراحی شده است. توسعه اولیه Rust توسط تعدادی شرکا ، از جمله Brendan Eich ، بنیانگذار JavaScript انجام گرفت.

هدف اصلی Rust بر تأمین امنیت بهتر حافظه ، ضمن مدیریت عملکرد بالا متمرکز شده است. نحو (syntax) آن مانند C ++ است که این یکی از دلایلی است که Rust محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

این نرم افزار رایگان و منبع باز (open source) است و دارای مجوز دوگانه ازMIT و Apache است. این بدان معناست که استفاده ، مطالعه ، کپی و تغییر این نرم افزار برای دیگران آزاد است. با توجه به شهرت Mozilla ، جای تعجب نیست که چرا این زبان توجه بسیاری از توسعه دهندگان وب را به خود جلب کرده است.

Dart (2011)

Dart یکی دیگر از جدیدترین زبان های برنامه نویسی است که برای اولین بار توسط گوگل و در سال 2011 ساخته شد . این زبان برای توسعه فرانت اند بهینه سازی شده است و قابلیت ساخت برنامه برای سیستم عامل های مختلف را دارد.

Google این زبان را برای جایگزین کردن JavaScript در Chrome با دستگاه مجازی خود توسعه داده بود. اما پس از برخی انتقادات ، آنها طرح دارت را به مجموعه JavaScript تغییر دادند.

این زبان شدیدا از نحو (syntax) زبان های خانواده c و جاوا اسکریپت تاثیر گرفته است. یک زبان تعریف شده براساس کلاس ، دارای نوعی مدیریت خودکار حافظه و شی گرا است. Google در ابتدا از این زبان برای ساختن برنامه های تلفن همراه ، دسک تاپ ، پس زمینه و وب استفاده می کرد. اما امروز ، دارت قوی ترین رقیب جاوا اسکریپت بوده و در آینده برای ارائه دنیای دیجیتالی چیزهای زیادی دارد.

Kotlin (2011)

Kotlin نخستین بار در سال 2010 شروع به کار کرد. اما ، نسخه رسمی آن در سال 2016 راه اندازی شد . این زبان هنوز هم در زمینه فناوری بسیار تازه و جدید است. Kotlin حقیقتا یک زبان چند سکویی (cross platform) است که ماشین مجازی جاوا را هدف قرار می دهد.

این زبان در ارتباط با جاوا کار می کند اما به JavaScript و کد بومی نیز تبدیل (compile) می شود. Kotlin همچنین برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی نیز قابل استفاده است و توسط Google نیز پشتیبانی می شود.

در ماه مه سال 2019 ، گوگل Kotlin را به عنوان زبان رسمی برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی معرفی کرد تا Google نیز در کنار اپل (توسعه دهنده زبان Swift) به عنوان توسعه دهنده موبایل وارد بازار شود.

(2011) Elixir

Elixir یکی دیگر از جدیدترین زبان های برنامه نویسی است که همزمان (concurrent) ، چند منظوره (general-purpose) و کاربردی است که روی Erlang VM اجرا می شود. تأثیرات زیادی از Ruby ، Erlang و Clojure به همراه دارد.

این زبان توسط José Valim ساخته و در سال 2011 راه اندازی شده است. Valim ، توسعه دهنده Ruby ، ​​بهترین ویژگی ها را از این زبانها کنار هم قرار داد تا زبانی با همزمانی بالا و تأخیر پایین ایجاد کند.

درنتیجه اکسیر توانایی دستیابی به حجم داده های بزرگ را دارد. شرکت های ارتباطات ، تجارت الکترونیک و امور مالی با استفاده از اکسیر از سرعت و قابلیت های آن بهره می برند. بسیاری از شرکت ها مانند Discord و Pinterest نیز از این زبان برای اداره مقیاس پذیری های بزرگ در سایت ها و برنامه های خود استفاده می کنند.

Red (2011)

بنا بر وب سایت این شرکت تمرکز این زبان بر روی “اولین زبان فول استک جهان” بودن است. حالا می دانیم برای فول استک بودن چه چیزی لازم است. زبانی که همه ی کار ها را انجام دهد؟!

این وعده بزرگی است که به برنامه نویسان داده شده است ، اما توسعه دهندگان Red در تلاشند تا این امکان را فراهم کنند. این زبان برای غلبه بر محدودیت هایی که Rebol در طول عمر خود به کار گرفته بود ، ایجاد شده است.

اولین بار در سال 2011 ، Nenad Rakocevic ، توسعه دهنده Rebol ، Red را ساخت تا این زبان کاملاً مستقل از هر ابزار دیگری باشد. در عوض ، زبان تولید کد خود را انجام می دهد. او این زبان را ساخت تا فایلهای منبع را در هر سیستم عامل تهیه کند و کد باینری بسته بندی شده را تولید کند. همه به صورت همزمان. در حقیقت ، او زبان را به عنوان یک “زبان” به بازار عرضه نکرد ، بلکه آن را به عنوان “مجموعه ساخت زبان” ارائه داد.

Rakocevic این زبان را برای پشتیبانی از برنامه نویسی metaprogramming و اختصاصی از دامنه ها ایجاد کرد. احتمالاً بهترین ویژگی این زبان این است که به هیچ وجه به هیچ نرم افزار یا راه اندازی نیاز نیست! از هر آنچه که در سیستم عامل شماست استفاده می کند. برای برنامه نویسی سطح بالا و پایین استفاده می شود.

با ارائه سادگی ، انعطاف پذیری و قابلیت حمل ، باعث صرفه جویی در حافظه ، سرعت و عملکرد می شود. اگر یک زبان وجود داشته باشد که باید در آینده حواستان به آن باشد ، قطعاً این زبان Red خواهد بود.

Julia (2012)

جولیا طوری تنظیم شده است که با عملکرد و برنامه نویسی پویای سطح بالای خود ، جهان را تغییر دهد. ویژگی های اصلی آن برای علوم محاسباتی و تجزیه و تحلیل عددی مناسب است. با این وجود به عنوان یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی نیز مفید است. هر کس علاقه مند به علم داده یا یادگیری ماشین باشد ممکن است در آینده نزدیک با این زبان روبرو شود.

جولیا دارای نوعی مدیریت خودکار حافظه (garbage-collected) است و از ارزیابی مشتاق (eager evaluation) استفاده می کند و همچنین شامل کتابخانه های ریاضی قوی است. در حال حاضر بیش از 1500 دانشگاه از این زبان استفاده می کنند.

از زمان راه اندازی اولیه خود بیش از 11 میلیون بار بارگیری شده است. از زبان های دیگر ، به ویژه C ، Lisp ، Python ، MATLAB و Ruby تاثیر گرفته است.

در سال 2019 ، اتحادیه مدل سازی آب و هوا (Climate Modeling Alliance) ، جولیا را به عنوان تنها زبان اجرای مدل جهانی خود انتخاب کرد. آنها جولیا را به عنوان تنها زبانی که قادر به بهره‌وری و عملکرد کلاس اول لازم برای پروژه است ، دیدند.

TypeScript (2012)

از زمان راه اندازی جاوا اسکریپت در سال 1995 ، مایکروسافت برای توسعه یک زبان رقیب به طور مداوم در تلاش بود. جاوا اسکریپت آنچه را که اکنون به عنوان جنگ مرورگر بین مایکروسافت و نت اسکیپ شناخته می شود جرقه زد.

بعد از اینکه جاوا اسکریپت در سال 2010 شاهد تجدید حیات بود ، مایکروسافت از این فرصت استفاده و تا TypeScript را ایجاد کرد. مایکروسافت این زبان برنامه نویسی را با هدف توسعه برنامه های بزرگ طراحی کرد.

TypeScript یک زبان استاتیک است (جاوا اسکریپت به صورت پویا تایپ می شود) . نحو (syntax) آن شباهت هایی با JavaScript و JScript. دارد.

همچنین به عنوان یک ابر مجموعه سخت افزاری JavaScript عمل می کند. این زبان منبع باز (open source) بوده ، بنابراین می تواند توسط سایر توسعه دهندگان ویرایش ، کپی و اصلاح شود.

برنامه های موجود JavaScript نیز به عنوان برنامه های معتبر TypeScript عمل می کنند. اما TypeScript را می توان برای توسعه اپلیکیشن های جاوا اسکریپت در هر دو سمت فرانت اند و بک اند استفاده کرد.

Swift (2014)

یکی دیگر از جدیدترین زبان های برنامه نویسی Swift است که در سال 2014 توسط اپل منتشر شد. هدف شرکت اپل از توسعه از توسعه Swift ارائه زبان برنامه نویسی وب اختصاصی خود بوده است.

این زبان برنامه نویسی طراحی شده تا با Cocoa ، Cocoa Touch و کدهای Objective-C در دستگاه ها کار کند. همچنین به شدت از C و C ++ تأثیر گرفته است.

Swift از کتابخانه Objective-C استفاده می کند و به C ، Objective-C ، C ++ و Swift اجازه می دهد همه در یک برنامه به طور همزمان اجرا شوند. این زبان منبع باز است و به توسعه دهندگان امکان می دهد نسخه های خود را از این زبان بسازند.

این زبان حتی برای توسعه بازی بسیار قابل استفاده تلقی می شود. این امر آن را به یکی از مفیدترین زبانهای توسعه وب در قرن بیست و یکم تبدیل کرده است.

Hack (2014)

هک یک زبان برنامه نویسی برای ماشین مجازی HipHop است. این زبان که توسط فیس بوک به عنوان گویش برای PHP ایجاد شده است ، به برنامه نویسان این امکان را می دهد که همزمان از کد های پویا و استاتیک استفاده کنند.

هک در رابطه با PHP کار می کند و بر توسعه وب متمرکز است و برای سهولت استفاده می تواند در HTML تعبیه شود.

Crystal (2014)

به عبارت ساده ، کریستال خواهر کوچکتر روبی است که در ژوئن سال 2014 راه اندازی شد . یک زبان برنامه نویسی است که توسط بیش از 300 شریک با تأثیر قوی از روبی در نحو (syntax) آن ساخته شده است. یک زبان همه منظوره (general purpose) و شی گراست.

خواندن نحو (syntax) کریستال راحت تر است و نوشتن آن آسان است. در حال حاضر این نرم افزار رایگان و منبع باز (open source) است یعنب برای ویرایش ، کپی و تغییر قابل دسترسی است. با شروع محو شدن روبی ، کریستال با کد ساده تر و قابل خواندن تر خود می توانست جایگزین آن در دنیای برنامه نویسی شود.

Reason (2016)

Reason یک زبان برنامه نویسی نیست. در حقیقت ، بیشتر یک برنامه و ابزار دستی است که تحت تأثیر OCaml قرار دارد. OCaml یک زبان عمومی است که بر بیان و امنیت آن تأکید دارد.

Walke این زبان را با برنامه نویسان با داشتن ذهنیت JavaScript ایجاد کرد. در وب سایت او ، کاربران حتی Reason را “پسرعموی ساده تر و سریعتر” JavaScript توصیف می کنند.

با حذف بسیاری از امکانات قدیمی ، سرعت اجرا و عملکرد برنامه ها را افزایش می دهد. این باعث می شود که برنامه های iOS و Android توسعه داده شده با این زبان کاربر پسند تر باشد. Reason با برنامه های ایجاد شده با React  از به وسیله نسخه ای به نام ReasonReact به خوبی کار می کند.

Ballerina (2017)

اکنون Ballerina  نوزاد زبان های برنامه نویسی است. این زبان از نحو (syntax) زبان های Java ، Go و JavaScript تاثیر گرفته است ، اما دارای اسکریپتی است که یادگیری ، نوشتن و اصلاح آن آسان است.

این باعث می شود برای برنامه نویسانی که قصد دارند سرویس های مختلف وب را به یک برنامه وصل کنند ، مناسب باشد.

جمع بندی

به عنوان یک برنامه نویس مبتدی ، ممکن است با بررسی این زبان ها تصور کنید که راه طولانی در پیش دارید. با این حال ، باید بدانید که توسعه مهارت های برنامه نویسی چندان دشوار نیست.

با مطالعه مقایسه برنامه نویس مبتدی و حرفه ای می توانید سطح مهارت برنامه نویسی خود را بسنجید.

اگر دقت کنید تمام این زبان ها از زبانهایی مانند JavaScript ، C ++ و Ruby الهام گرفته اند. معمولا برای یادگیری سایر زبان ها، یادگیری این زبان های اصلی را به عنوان اصول اساسی در کد نویسی در ابتدای کار یک برنامه نویس توصیه می کنند.

امیدواریم در این مقاله شما را با محبوب ترین زبان های برنامه نویسی جدید آشنا کرده باشیم.

شما کدام یک از زبان های برنامه نویسی جدید را برای یادگیری انتخاب می کنید.

حتما نظرات و سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

منبع : careerkarma.com

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *