روانشناسی رنگ ها در طراحی وب

 روانشناسی رنگ ها در طراحی وب

رنگ ها قدرتمند اند و نه تنها بر احساس افراد بلکه بر عملکرد آنها نیز تأثیر می گذارند.

بکارگیری روانشناسی رنگ در طراحی وب می تواند به شما در تقویت برندتان، تشویق کاربران به خرید و حتی هدایت آنها به صفحات یا اقدامات خاص در وب سایت کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که کاربران در 90 ثانیه تصمیم میگیرند، محصولی را دوست داشته باشند یا خیر و 90٪ از این تصمیم صرفاً بر اساس رنگ است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که رنگ می تواند تشخیص برند را تا 80٪ افزایش دهد.

اگر بدانید که رنگ چگونه روی افراد تأثیر می گذارد، می توانید از قدرت رنگ ها در طراحی وب سایت تان بهره بگیرید.

روانشناسی رنگ مطالعاتی است که بررسی می کند، چگونه رنگ هایی که ما درک می کنیم بر افکار و احساسات ما تاثیر می گذارند.

اما قبل از اینکه وارد بحث روانشناسی رنگ ها شویم، باید بدانیم دقیقا رنگ چیست؟

ما آن را به شکل نماها و سایه های مختلف می بینیم، اما از نظر فنی، رنگ ها چگونگی درک چشمان و مغز شما از امواج نور با طول موج های مختلف هستند.

طیف الکترومغناطیسی از امواج رادیویی، ریزموج ها، نور مادون قرمز، فرابنفش ،پرتوهای گاما و اشعه ایکس تشکیل شده است. درست در وسط آن، طیف کوچکی از امواج نوری از 400 تا 700 نانومتر برای چشم انسان قابل مشاهده است. طول موج های مختلف این بخش تنوع رنگ هایی را که انسان می تواند درک کند را تشکیل می دهد.

محققانی که در زمینه روانشناسی رنگ کار می کنند ، ارتباط فرهنگ های مختلف با رنگ های خاص و چگونگی تاثیر قرار گرفتن در معرض رنگ ها، بر رفتار انسان را بررسی می کنند.

دلیل این که رنگ بسته بندی محصولات گیاهی معمولا سبز است یا محصولات شوینده غالباً به رنگ سفید بسته بندی می شوند روانشناسی رنگ است؛ برند ها از ارتباطات ناخودآگاه ما با رنگ های خاص برای ایجاد ارتباط عمیق تر با محصولاتشان بهره می برند.

برای مثال این که بسیاری از سایت های محبوب شبکه های اجتماعی (Facebook ، Twitter ، LinkedIn و Tumblr) و برند های فنی (Dell، IBM، HP و Intel) دارای نشان های آبی هستند تصادفی نیست.

اما این بدان معنی نیست که آبی مناسب وب سایت شما است. و حتی اگر رنگ آبی مناسب سایت شما باشد، بهتر است درباره رنگ های دیگری که باید در آن استفاده کنید و جای درست هر کدام فکر کنید.

باهم نگاهی به برخی از اصول روانشناسی رنگ ها بیندازیم:

رنگ قهوه ای القاء کننده ی حس ((اعتماد)) است. برای مثال شرکت UPS از رنگ قهوه ای برای لوگوی برند تجاری خود استفاده کرده است تا به این وسیله بر قابل اعتماد بودن خود تاکید کند.

Whole Foods یکی دیگر از برند های معروف است که از روانشناسی رنگ استفاده می کند تا به صورت ناخودآگاه ارزش های خود را بیان کند. آرم این برند سبز متوسط است، به رنگ یک برگ تازه اسفناج یا ساقه تره فرنگی.

این شرکت با اشتفاده از رنگ سبز، حس تازه و سالم بودن محصولات را به خریداران جدید فروشگاه خود القا می کند.

همچنین انتخاب جسورانه رنگ قرمز برای آرم برند مگا، باعث جذابیت آن و جلب توجه افراد می شود.

روانشناسی رنگ قرمز در طراحی وب

قرمز می تواند ضربان قلب افراد را افزایش داده و باعث شود سریعتر نفس بکشند. قرمز با هیجان، عشق، انرژی و حرکت همراه است. همچنین از بعد منفی با جنگ، خشونت، آتش، عصبانیت و خطر در ارتباط است.

کجا از قرمز استفاده کنیم:

برای تشدید جلب توجه یا ایجاد هیجان از رنگ قرمز استفاده کنید. قرمز می تواند برای مواد غذایی، مد، سرگرمی، ورزش، بازاریابی، تبلیغات، خدمات اضطراری و مراقبت های بهداشتی مفید باشد.

کجا از قرمز استفاده نکنیم:

بیش از حد از قرمز استفاده نکنید! هیجان بیش از حد می تواند تاثیر منفی داشته باشد. قرمز به طور کلی برای کالاهای لوکس، محتوای مرتبط با طبیعت یا وب سایت ها یا خدمات حرفه ای مناسب نیست.

روانشناسی رنگ نارنجی در طراحی وب

نارنجی یک رنگ پرانرژی و هیجان انگیز است که اغلب با حس جوانی، خوشبختی، انرژی، گرمی، جاه طلبی، خلاقیت و اشتیاق همراه است.

کجا از نارنجی استفاده کنیم:

برای جلب توجه برای دعوت به اقدام اقدام (اشتراک ، خرید ، ثبت نام)، ترخیص کالا از گمرک، تجارت الکترونیک، اتومبیل، فناوری، سرگرمی، غذا و مراقبت از کودک مناسب است.

کجا از نارنجی استفاده کنیم:

اگرچه نارنجی کمی ملایم تر از قرمز است، اما هنوز یک رنگ قدرتمند است. در استفاده از آن زیاده روی نکنید!

روانشناسی رنگ زرد در طراحی وب

در میان رنگ ها زرد روشن ترین رنگ است. با شایستگی، خوشبختی، تشویق، شادی، امید، مثبت بودن و جوانی همراه است. همچنین از بعد منفی با بزدلی، فریب و ارزان بودن در ارتباط است.

کجا از زرد استفاده کنیم:

از انرژی زرد روشن برای ایجاد انرژی یا احساس خوشبختی و آرامش بیشتر استفاده کنید. رنگ زرد برای جلب توجه به متن و دکمه های دعوت به اقدام بسیار مناسب است.

کجا از زرد استفاده نکنیم:

زرد می تواند چشم را خسته کند. باز هم، از آن در طراحی های خود کم استفاده کنید. بکار بردن بیش از حد یا اشتباه این رنگ می تواند وب سایت شما را بی ارزش جلوه دهد.

روانشناسی رنگ آبی در طراحی وب

آبی با شایستگی، کیفیت، آرامش، قابلیت اطمینان، استوار، خرد، وفاداری، قدرت، بهره وری، اعتماد و امنیت همراه است. نمونه آن بکار بردن این رنگ در لوگوی موسسات مالی (ویزا، پی پال، آمریكا اکسپرس) و شرکتهای بزرگ (جنرال الکتریک، لاو، بوئینگ).
رنگ آبی روشن همچنین می توانند القاء کننده طراوت و انرژی باشد.

کجا از آبی استفاده کنیم:  

رنگ آبی اغلب توسط شرکت های بزرگ و بانکها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا غیر تهاجمی است و با حس اطمینان مرتبط است. این رنگ برای مراقبت های بهداشتی، دندانپزشکی، پزشکی، محتوای علمی، فناوری، دولتی، قانونی و خدمات خوب است.

کجا از آبی استفاده نکنیم:

استفاده از رنگ های آبی خاصی (در انتهای تاریک تر طیف) یا استفاده بیش از حد از رنگ آبی می تواند وب سایت شما بی احساس و سرد جلوه دهد. رنگ آبی همچنین می تواند اشتها را مهار کند، بنابراین مراقب استفاده از آن در وب سایت هایی با محتوای غذایی باشید.

روانشناسی رنگ سبز در طراحی وب

 

سبز اثر سازگار و متعادل کننده دارد. این رنگ با رشد، سلامتی، طبیعت، ثروت، پول، آرامش، سخاوت، باروری، موفقیت، آرامش، هماهنگی، پشتیبانی و انرژی همراه است.

کجا از سبز استفاده کنیم:

سبز ساده ترین رنگ برای پردازش چشم است. از آن برای ایجاد جلوه ای آرامش بخش یا نشان دادن آغازها، طبیعت و ثروت استفاده کنید. برای موضوعات علمی، جهانگردی، پزشکی، منابع انسانی، محیط زیست و پایداری بسیار عالی است.

کجا از سبز استفاده نکنیم:

برای کالاهای لوکس و فناوری کمتر مناسب است.

روان شناسی رنگ قهوه ای در طراحی وب

قهوه ای یک رنگ گرم و طبیعی است که با زمین، ناهمواری، قابلیت اطمینان، ثبات، دوستی و طبیعت همراه است.

کجا از قهوه ای استفاده کنیم:

از قهوه ای می توان برای تحریک اشتها استفاده کرد (حتما این رنگ را در تبلیغات قهوه و شکلات دیده اید).
می توانید این رنگ را در وب سایت هایی با محتوای مرتبط با مواد غذایی بکار ببرید. همچنین می تواند برای املاک و مستغلات، حیوانات، دامپزشکی و امور مالی مناسب باشد. قهوه ای نیز به طور معمول برای پس زمینه ها بهتر است.

کجا از قهوه ای استفاده نکنیم:

قهوه ای می تواند کمی کسل کننده یا بیش از حد محافظه کارانه باشد. به طور کلی برای جلب توجه افراد مناسب نیست و نباید از آن برای دعوت به اقدام (اشتراک، خرید، ثبت نام) استفاده شود.

روانشناسی رنگ بنفش در طراحی وب

می توان از این رنگ برای برقراری ارتباط، خلاقیت، تخیل، اقتدار، پختگی، قدرت، ثروت، سعادت، رمز و راز، خرد و احترام استفاده کرد.

کجا از بنفش استفاده کنیم:

برای ایجاد حس تجمل و ثروت از بنفش های تیره استفاده کنید و برای بهار و عاشقانه از بنفش ملایم استفاده کنید. بنفش همچنین می تواند برای محصولات زیبایی (به طور خاص ضد پیری)، طالع بینی، ماساژ، یوگا، بهبودی، معنویت و محتوای مرتبط با دختران نوجوان و مارک های زنانه عالی باشد.

کجا از بنفش استفاده نکنیم:

طیف هایی از رنگ بنفش، آرام بخش است که به طور کلی بنفش را یک انتخاب ضعیف برای جلب توجه مردم تبدیل می کند. استفاده از بنفش های تیره تر و عمیق تر وب سایت شما را سرد و غیرصمیمی جلوه می دهد.

روانشناسی رنگ صورتی در طراحی وب

صورتی نمایانگر پختگی، اخلاص، عشق و دوستی است. فاقد ابعاد خشن و منفی رنگ قرمز است و می تواند کاملاً آرامش بخش و ملایم باشد.

کجا از صورتی استفاده کنیم:

صورتی برای محصولات زنانه یا سایت هایی که دارای محتوا مخصوص زنان و دختران جوان اند بسیار مناسب است.

کجا از صورتی استفاده نکنیم:

صورتی روشن می توانند برای بعضی وب سایت ها بیش از حد شاد و احساسی و غیرمناسب باشد.

جمع بندی

هنگامی که وب سایت ، لوگو ، بسته بندی محصولات و سایر موارد مرتبط با نام تجاری خود را طراحی می کنید، حتما روانشناسی رنگ و نظریه های رنگ را در نظر داشته باشید. رنگ ها ابزار قدرتمندی هستند و می توانید با پالت رنگی که انتخاب می کنید ، یک پیام قدرتمند بسازید یا کاملا برعکس یک پیام اشتباه به مخاطبتان برسانید.

امیدواریم مقاله روانشناسی رنگ ها در طراحی وب ، برای شما مفید بوده باشد.
حتما نظرات و سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *