مقایسه برنامه نویس مبتدی متوسط و حرفه ای

 مقایسه برنامه نویس مبتدی متوسط و حرفه ای

مبتدی ، متوسط یا حرفه ای بودن یک توسعه دهنده را تنها سال های تجربه کدنویسی او معین نمی کند. یک برنامه نویس حرفه ای می تواند جوان تر از یک مبتدی باشد. همه این ها به مهارت های فرد بستگی دارد. اما به این معنی نیست که یک برنامه نویس حرفه ای باید در همه چیز تخصص داشته باشد.

اما به جرات می توان گفت توسعه دهندگان حرفه ای به مراتب ماهرتر از توسعه دهندگان مبتدی و سطح متوسط ​​هستند. اما فراتر از کدنویسی ، بین این سه دسته از جهات دیگری نیز می توان تمایز قائل شد.

در این مقاله این تفاوت ها را با هم بررسی می کنیم.

دانش

بدیهی است که یک توسعه دهنده حرفه ای دانش بسیار بیشتری نسبت به یک توسعه دهنده مبتدی یا متوسط ​​دارد. دانستن الگوهای طراحی ، معماری ، تست خودکار ، عملکرد ، امنیت و غیره روش خوبی برای یک توسعه دهنده مبتدی است تا بتواند دانش خود را بالا برده و فاصله خود را با توسعه دهندگان سطح متوسط ​​و حرفه ای کم کند.

در توسعه نرم افزار مهم است بدانیم کارها باید چگونه انجام شود. اما دانستن همه این موارد نیز شما را به یک توسعه دهنده حرفه ای تبدیل نمی کند. دانش مهم ترین فاکتور نیست ، تنها یکی از عوامل تاثیرگذار است.

 کدنویسی

برخلاف آنچه که مردم تصور می کنند ، برنامه نویسی نوشتن کد برای ارتباط با کامپیوتر نیست ، بلکه نوشتن کد برای انسان و آموزش کامپیوتر است. سرانجام ، کد به صفر و یک تبدیل و ترجمه می شود.

کد باید برای سایر توسعه دهندگان که در آینده با آن سروکار دارند ، قابل خواندن باشد. تیم جدیدی که قبلاً کد را ندیده ، باید بتواند کد را باز کرده و به آن بخش های جدید اضافه یا ارادات آن را رفع کند.

اینجاست که تفاوت بین توسعه دهندگان مبتدی و حرفه ای مشخص می شود. توسعه دهندگان متوسط در این مورد بیشتر شبیه به توسعه دهندگان حرفه ای عمل می کنند. زیرا احتمالاً حداقل یک بار در کل چرخه توسعه بوده اند. البته این بیشتر به تجربه فرد بستگی دارد.

چگونه برنامه نویس مبتدی را تشخیص بدهیم ؟

توسعه دهندگان مبتدی بی تجربه اند. معمولا تازه فارغ التحصیل شده اند و اولین شغل خود را شروع می کنند. تمرکز شان فقط روی اجرا شدن کد است ؛ از نظر آنها نرم افزاری که کار کند و نرم افزار خوب یکسان است.

برنامه نویسی کد ساده و سر راست ، سخت است و این کاری است که مبتدی ها انجام نمی دهند. توسعه دهندگان مبتدی کدهای عجیب و غریب می نویسند. از کد های تک خط عجیب و غریب و بسیار پیچیده استفاده می کنند تا وانمود کنند که بلدند حرفه ای کد بزنند.

آنها کد را برای کامپیوتر می نویسند ، بدون اینکه به تمیز بودن کد برای خوانده شدن آن در آینده برای توسعه توجه داشته باشند.

توسعه دهنده حرفه ای چطور؟

هنگام مشاهده کد برنامه نویسان حرفه ای ممکن است با خود فکر کنید :آیا این همه کد است ؟ بقیه کد کجاست ؟

یک توسعه دهنده حرفه ای کد را ساده و سر راست می نویسد. این یکی از بزرگترین خصوصیاتی است که یک برنامه نویس هنگام نوبت برنامه نویسی می تواند داشته باشد. یک توسعه دهنده حرفه ای از اصل (Keep It Simple, Stupid) KISS پیروی می کند.

یک توسعه دهنده حرفه ای به  کد به طرز متفاوتی نسبت به توسعه دهنده مبتدی فکر می کند. کد نوشته شده توسط یک توسعه دهنده حرفه ای با قابلیت حفظ و مقیاس پذیری در ذهن ساخته می شود. این یک طرز فکر کاملا متفاوت از توسعه دهندگان مبتدی است. حرفه ای به افرادی است که باید با کد کار کنند فکر می کند ، در حالی که مبتدی فقط به فکر ساخت کد برای رایانه است.

فراتر از مهارت های کدنویسی

علاوه بر مهارت های برنامه نویسی ، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما بگوید یک توسعه دهنده در چه سطحی است. بطور کلی توسعه دهندگان مبتدی ساده ترین کارها یا کارهایی با تأثیر کم را انجام می دهند. آنها هیچ نوع طراحی معماری انجام نمی دهند.

توسعه دهندگان سطح میانی نیز راه حل طراحی نمی کنند ، آنها فقط وظایف را انجام می دهند. تفاوت آنها با توسعه دهنده مبتدی در این است که مادامی که به آنها کارهای نسبتاً معمول محول شده باشد ، وظایف را با نظارت کمتری انجام می دهند. اما توسعه دهندگان حرفه ای می توانند یک برنامه را بطور کامل به تنهایی توسعه دهند.

این بدان معنا نیست که برای برنامه نویس حرفه ای سوالی پیش نمی آید. هر توسعه دهنده هر روز با سوالات زیادی مواجه می شود و این روند هیچ وقت تغییر نخواهد کرد.

تفاوت در این است که توسعه دهندگان حرفه ای می دانند چگونه سؤالات درست را بپرسند و چگونه به این سؤال ها پاسخ بدهند. توسعه دهندگان سطح متوسط ​​می توانند در هنگام انجام کارهای نسبتاً معمول خود سؤالات مناسبی را مطرح کنند ، اما برای کارهای پیچیده تری به کمک نیاز دارند.

توسعه دهنده حرفه ای می داند که چگونه جواب سؤال خود را پیدا کند. این بدان معنا نیست که یک توسعه دهنده حرفه ای نمی تواند از سایر توسعه دهندگان درخواست کمک کند. گاهی اوقات بهترین راه این است که فقط از سایر توسعه دهندگان با تجربه کمک بخواهید.

توسعه دهنده متوسط ، زمانی که کارهای بسیار پیچیده ای که نیاز به دانش عمیق ندارد را انجام می دهند ، باید بتوانند​ سؤالات صحیح مطرح کند.

نباید انتظار داشته باشید که یک توسعه دهنده مبتدی بلافاصله سؤالات درست را بپرسد. از آنجا که توسعه دهندگان مبتدی بی تجربه هستند ، آنها به راهنمایی یک توسعه دهنده با تجربه تر نیاز دارند.

رسیدن به سطح بعدی

همه ما می خواهیم خودمان را بهبود بخشیم و به عنوان یک توسعه دهنده ، بهتر شویم. اما برای رسیدن به سطح بعدی چه اقداماتی می توانید انجام دهید ؟

مبتدی تا متوسط

برنامه نویس مبتدی تا متوسط

از آنجایی که توسعه دهندگان مبتدی بی تجربه هستند ، لازم است که حداقل دو بار کل چرخه توسعه را طی کنید. به این ترتیب شما در تله های زیادی قرار خواهید گرفت و یاد می گیرید که دفعه بعد از آنها جلوگیری کنید.

هنگام کدنویسی ، باید یاد بگیرید که چگونه ساده بنویسید و به شخص بعدی که قصد دارد روی آن قطعه کد کار کند فکر کنید.

همچنین باید اشکال زدایی (Debugging) را بیاموزید ، زیرا این امر به شما درک بهتری از آنچه در این روند انجام می شود ، می دهد. علاوه بر این ، شما باید با بهترین شیوه ها آشنا شوید. با معماری ، عملکرد ، امنیت و غیره و دانش لازم را برای رسیدن به سطح متوسط ​​را کسب کنید.

سطح متوسط ​​تا حرفه ای

توسعه دهنده متوسط تا حرفه ای

ارتقاء از سطح متوسط ​​به حرفه ای می تواند بسیار سخت باشد. برخی از توسعه دهندگان کل مدت حرفه خود در سطح میانی باقی می مانند. توسعه دهندگان حرفه ای با اشتباهاتی که در گذشته کرده اند ، درس های سختی آموخته اند.

اگر می خواهید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید ، باید برای انجام کارهایی که هیچ کس نمی تواندد انجام دهد ، آماده شوید. شما باید بیشتر از چگونگی انجام کار بدانید. به عنوان یک توسعه دهنده حرفه ای ، کار شما کمک به توسعه دهندگان کم تجربه است. هنگامی که آنها نمی دانند چگونه کاری انجام دهند ، شما برای آنها پشتوانه هستید.

و عجیب نیست که توسعه دهندگان حرفه ای بر فن آوری هایی که به کار می گیرند تسلط دارند. شما باید با تمام ابزارها و برنامه های کاربردی مورد استفاده در شرکتی که برای آن کار می کنید ، آشنا شوید.

جمع بندی

توسعه دهندگان حرفه ای کد ساده تری می نویسند و نسبت به توسعه دهندگان مبتدی ، طرز فکر متفاوتی دارند. اما این فراتر از مهارت های برنامه نویسی است. دانستن اینکه چه سوالاتی بپرسید و چگونه جواب آن ها را پیدا کنید. و این کاری است که فقط توسعه دهنده حرفه ای ، به کمک تجربه خود می داند که در هر شرایطی چطور انجام دهد.

به عنوان یک توسعه دهنده مبتدی ، باید روی نوشتن کد ساده و گذر از چندین چرخه توسعه تمرکز کنید.

برای اینکه از یک توسعه دهنده متوسط ​​به یک حرفه ای تبدیل شوید ، باید بیشتر روی یادگیری تمرکز کنید. شما باید مایل باشید سخت ترین کارها را انجام دهید و استاد و پشتوانه خود باشید. یکی دیگر از مسئولیت های یک توسعه دهنده حرفه ای این است که به توسعه دهندگان با تجربه کمتر بپردازد.

این مقاله را با یک نقل قول از مارتین فاولر به پایان می رسانیم : ((هر احمقی می تواند کدی بنویسد که یک کامپیوتر بتواند آن را بفهمد. برنامه نویس خوب کدی می نویسد که انسان قادر به درک آن باشند. ))

 

منبع : fullscale.io

1 نظر

  • مطلبی جالب بود. دید خوبی به کسانیکه به برنامه نویسی و پیشرفت در آن فکر میکنند. خوبه که چنین مطالبی به فارسی نوشته میشه. ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *