8 نوع برنامه میزبانی وب یا هاستینگ

 8 نوع برنامه میزبانی وب یا هاستینگ

در دنیای میزبانی وب ، گزینه های خدمات میزبانی وب متنوعی وجود دارد که همگی سایت را در وب قرار می دهند و به عنوان یک مکان ذخیره سازی برای وب سایت عمل می کنند. اما تفاوت آنها در میزان ظرفیت ذخیره سازی ، کنترل ، نیاز به دانش فنی ، سرعت و اعتبار سرور است.
قبل از ثبت نام خدمات میزبانی وب ، باید در بررسی کنید :
وب سایت شما به چه نوع خدماتی نیاز دارد ؟
برای کسب و کار شما چه نوع سروری لازم است ؟
چقدر بودجه در نظر گرفته اید ؟
و اینکه شرکت میزبان وب چه نوع خدماتی را ارائه می دهد ؟
عجله نکنید
انتخاب نوع میزبانی وب اشتباه می تواند مشکلات بزرگی را برای یک وب سایت ایجاد کند.

برای درک بهتر این مطلب می توانید ابتدا درباره میزبانی وب و  CDN یا شبکه توزیع محتوا در سایت ما بخوانید.

در این مقاله شما را با متداول ترین انواع برنامه های میزبانی وب آشنا می کنیم ؛ تا گزینه ای را انتخاب کنید که به بهترین شکل نیازهای کسب کار تان را تأمین کند.

 

فهرست مطالب

1.هاست اشتراکی
2.هاست اختصاصی
3.سرورمجازی
4. هاست ابری
5.هاست وردپرس
6.هاست کولوکیشن
7.هاست ریسلر
8.هاست سلف سرویس

1.هاست اشتراکی

هاست اشتراکی

در خدمات میزبانی اشترکی ، همه دامنه ها منابع سرور مانند RAM و CPU یکسانی را به اشتراک می گذارند. بنابراین هزینه برنامه های میزبانی اشتراك نسبتاً ارزان است.

به همین دلیل سرویس هاست اشترکی ، گزینه ای عالی برای مراحل ابتدایی ایجاد وب سایت می باشد.

همچنین این نوع سرویس برای وب سایت هایی که حجم زیادی ترافیک وب دریافت نمی کنند نیز، گزینه ای ایده آل است.
مزیت دیگر این نوع سرویس این است که ، برنامه میزبانی اشترکی ساده ترین روش میزبانی وب سایت برای مبتدیان است.

معمولا برنامه های میزبانی اشترکی ، همراه ابزارهای کاربردی مانند : نرم افزار سازنده وب سایت ، هاستینگ وردپرس و امکان ارسال ایمیل به مشتریان ارائه می شود.

اما این نوع میزبانی وب نواقصی هم دارد.

سرور مثل یک کامپیوتر است ، اما قدرتمندتر. با این وجود، منابع آن از جمله RAM ، سرعت CPU و فضای هارد دیسک محدود اند.

در یک محیط میزبانی مشترک ، 5000 وب سایت از همان منابع محدود استفاده می کنند.

برای هر بازدید ، سرور باید ((کار کند)) تا تمام داده های درخواست شده توسط هر بازدید کننده را به سایت ارسال کند. مقدار داده ها بسته به تنظیمات سایت و اینکه آیا این شخص برای بار اول از سایت بازدید می کند یا خیر متفاوت است.

با این حال ، اگر هر وب سایت به طور متوسط ​​در روز فقط سه بازدید کننده داشته باشد ، این یعنی 15،000 درخواست از سرور.

که این تعداد باید در تعداد پرونده های بارگیری شده ضرب شود.

سرعت وب سایت :

به عنوان مثال ، یک سایت ممکن است تعداد زیادی بازدیدکننده داشته باشد، این بدان معناست که قسمت زیادی از منابع سرور را به خود مشغول می کند و به این ترتیب سرعت سایت شما را پایین می آورد.

یا ممکن است کدهای یک سایت مشکل داشته باشد ، که می تواند منجر به گرفتن 60٪ تا 70٪ از حافظه رم سرور شود و در این صورت 4999 سایت دیگر باید تنها با 30٪ تا 40٪ از منابع سرور کار کنند.

گاهی سایت شما با سرعت حلزون اجرا می شود. بدتر از همه این که شما حتی نمی توانید تشخیص دهید که مشکل چیست ، زیرا به این سرور دسترسی ندارید که بررسی کند چه اتفاقی افتاده است.

اکثر شرکت های میزبان سعی می کنند با شناسایی سایت های مشکل ساز یا سایت هایی که دارای ترافیک بالا هستند ، اجرای وب سایت ها را کنترل کرده و برای رفع مشکل سایت با صاحب آن صحبت کنند.

اگر متوجه شدید سرعت وب سایت تان کاهش پیدا کرده است و دیگر دلایل احتمالی را نیز برطرف کرده اید، می توانید از هاست خود بخواهید که سایت شما را به سرور دیگری منتقل کند.

البته ابن بدان معنا نیست که برنامه میزبانی اشتراکی گزینه خوبی نیست.

اگر می خواهید یک وبلاگ ساده ایجاد کنید یا اینکه وب سایت شما در مراحل ابتدایی خود است ، تا زمانی که یک جریان ثابت ترافیک برای سایت شما ایجاد نشده ، هاست اشتراکی برای شما گزینه خوبی است.

2. هاست اختصاصی

هاست اختصاصی

یک سرویس میزبانی اختصاصی یکی از گزینه های میزبانی وب است که در آن یک یا چند سرور فیزیکی به یک مشتری اختصاص داده می شود.

میزبانی اختصاصی وب بیشترین از هر سرویس دیگری ، به دارندگان وب سایت ها اجازه کنترل سرورهایی که وب سایت آنها روی آن ذخیره شده است ، را می دهد.

به دلیل این که سرور منحصراً توسط شما اجاره شده و وب سایت شما تنها وب سایتی است که روی آن ذخیره شده است.

به این معنی که شما به روت و مدیریت سرور دسترسی کامل دارید ، بنابراین می توانید همه چیز را از امنیت گرفته تا سیستم عاملی که اجرا می کنید را کنترل کنید و آن ها را برای نیازهای منحصر به فرد خود از جمله عملکرد و امنیت بهینه سازد.

سرور اختصاصی یکی از گرانترین گزینه های میزبانی وب است. هزینه سرور اختصاصی تحت تأثیر میزان منابع مورد نیاز مانند پهنای باند ، فضای ذخیره سازی و میزان رم و موارد دیگر متغیر است.

به طور معمول ، هاست اختصاصی توسط دارندگان وب سایت هایی با ترافیک بالا و افرادی که به کنترل کامل سرورهای خود احتیاج دارند استفاده می شوند.

علاوه بر این ، سطح بالایی از دانش فنی برای نصب و مدیریت مداوم سرور لازم است.

اصطلاحات سرویس میزبانی اختصاصی ، سرویس میزبانی مدیریت شده و یا سرور اختصاصی همگی در واقع به یک نوع سرویس میزبانی اشاره می کنند.

3. سرور مجازی

سرور مجازی

سرورهای مجازی خصوصی (VPS) نوعی از هاستینگ است که یک سرور مجازی ، به عنوان یک سرور اختصاصی برای هر مشتری ظاهر می شود ، حتی اگر در واقع به چندین وب سایت خدمات ارائه دهد.

به همین دلیل ، میزبانی به سبک VPS به عنوان پله ای بین هاستینگ اشتراکی و هاستینگ اختصاصی در نظر گرفته می شود.

این سرویس برای دارندگان وب سایت های که کنترل بیشتری لازم دارند ، اما نیازی به سرور اختصاصی ندارند ، مناسب است.

میزبانی VPS از این لحاظ منحصر به فرد است که در این نوع سرویس هر وب سایت در فضای خاص خود روی سرور میزبانی می شود ، اگرچه هنوز یک سرور فیزیکی را با سایر کاربران به اشتراک می گذارد.

در حالی که سرور مجازی ، فضای شخصی سازی و ذخیره سازی بیشتری را در اختیار صاحبان وب سایت قرار می دهد ، آنها هنوز قادر به کنترل سطح ترافیک بسیار زیاد نیستند به این معنی که عملکرد سایت هنوز می تواند تحت تأثیر سایت های دیگری که روی سرور قرار دارند باشد.

به طور معمول ، میزبان VPS توسط دارندگان وب سایت هایی استفاده می شود که می خواهند میزبانی اختصاصی داشته باشند ، اما دانش فنی لازم برای آن را ندارند.

میزبانی VPS با هزینه محدود میزبانی مشترک ، به شما امکان کنترل سرور در سرویس میزبانی اختصاصی را می دهد.

4. هاست ابری (Cloud Hosting)

هاست ابری

هاستینگ ابری جدیدترین نوع میزبانی وب است که وارد بازارشده و در سالهای اخیر نیز بسیار محبوب شده است. این نوع میزبانی در بسیاری از سرورهای وب بهم پیوسته کار می کند که یک زیرساخت وب مقرون به صرفه ، مقیاس پذیر و قابل اطمینان را تأمین می کنند.

برنامه های هاست ابری به طور معمول پهنای باند پایدار و قابل اطمینان و فضای نامحدود دیسک را برای دامنه های نامحدود ارائه می دهد که نشان می دهد چرا بسیاری از مشاغل بزرگ به سمت هاست ابری روی آورده اند.

این یک روش مؤثر برای اجرای یک وب سایت با برنامه های فشرده منابع یا تعداد زیادی محتوا مانند تصاویر است ، اما این نوع میزبانی وب می تواند هزینه بسیار بالاتری داشته باشد..

میزبانی ابری نوعی میزبانی وب است که از چندین سرور مختلف برای تعادل بار و به حداکثر رساندن زمان استفاده می کند. به جای استفاده از یک سرور واحد ، وب سایت شما می تواند منابع مجازی چندین سرور برای ارائه تمام جنبه های میزبانی سایت شما استفاده کند. این بدان معناست که حتی اگر یک سرور از کار بیفتد ، دیگری برای ادامه کار شروع به کار می کند.

ابر را به عنوان یک شبکه از رایانه های مختلف که همگی به هم وصل هستند ، تجسم کنید.

بدان معنی که بسیاری از رایانه ها با هم کار می کنند ، برنامه هایی را با استفاده از منابع محاسباتی ترکیبی اجرا می کنند.

این امر به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به ایجاد و حفظ زیرساخت های محاسباتی خود ، منابع مورد نیاز خود را به کار گیرند. منابعی که مورد استفاده قرار می گیرند در چندین سرور پخش شده و احتمال بروز هرگونه خرابی را به دلیل نقص سرور کاهش می دهد.

میزبانی مبتنی برابر مقیاس پذیر است ، به این معنی که سایت شما می تواند با گذشت زمان رشد کند ، از منابع مورد نیاز خود استفاده کند و در حالی که صاحب وب سایت فقط برای نیاز هایش هزینه پرداخت می کند.

5.هاست وردپرس

هاست وردپرس

میزبانی وب وردپرس یک شکل خاص از خدمات میزبانی مشترک است که برای صاحبان سایت های وردپرسی ایجاد شده است و هر چیزی را که برای یک سایت وردپرسی ایمن ، کارآمد و مطمئن نیاز دارید به شما ارائه می دهد.

سرویس هاست وردپرس امکانات متنوعی برای برای وب سایت در نظر می گیرد.

سرور شما بطور خاص برای WordPress پیکربندی شده است . همچنین سایت شما با افزونه های از پیش نصب شده برای کارهای مهمی مانند حافظه پنهان (caching) و امنیت همراه است.

به دلیل پیکربندی بهینه شده، سایت شما سریعتر بارگیری شده و با مشکلات کمتری اجرا می شود.

همچنین امکان تهیه نسخه پشتیبان به صورت خودکار و دستی را دارد.

در این برنامه میزبانی ، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی ، نصب وردپرس به طور مداوم به روز رسانی می شود. بنابراین هکرها نمی توانند به راحتی به وب سایت شما نفوذ کنند.

همچنین به کمک راهنمای صفر تا صد وردپرس وب سایت ما می توانید هر نوع وب سایتی که در نظر دارید را خودتان به سادگی و بدون نوشتن حتی یک خط کد ایجاد کنید.

6.هاست کولوکیشن (Colocation Hosting)

هاست کولوکیشن (colocation)

به جای اینکه سرورها را در خانه یا در یک مرکز داده خصوصی نگه دارید ، می توانید در یک دیتا سنتر ، فضا اجاره کرده و تجهیزات خود را در آنجا قرار دهید. این مرکز ، قدرت ، پهنای باند ، آدرس IP و سیستمهای خنک کننده مورد نیاز سرور شما را تأمین می کند.

Colocation با هزینه ای بسیار کمتر دسترسی به سطوح بالاتر پهنای باند را نسبت به یک اتاق سرور معمولی اداری را ارائه می کند.

می توانید در کنار دستگاه های خود بمانید. بنابراین مسئولیت مراقب از همه چیز از جمله سخت افزار ، نرم افزار و خدمات با خودتان است.

7.هاست ریسلر (Reseller Hosting)

هاست ریسلر (reseller)

میزبانی ریسلر مناسب همه نیست. اگر در حال راه اندازی یک وب سایت کوچک هستید یا تنها به دنبال میزبانی وب سایت هستید ، قطعا این گزینه برای شما مناسب نخواهد بود.

شما هاست را از یک ارائه دهنده میزبانی وب خریداری می کنید و سپس آن سرویس ها را به مشتری خود می فروشید.

در اکثر موارد ، نمایندگی فروش میزبانی وب آژانسها ، طراحان و توسعه دهندگان وب است. اینها افرادی هستند که قبلاً در این فضا مشتری داشته اند ، بنابراین می توانند میزبانی وب را به خدماتی که در حال حاضر ارائه می دهند اضافه کنند.

شما می توانید با ارائه دادن تمام نیازهای یک وب سایت به طور همزمان، کار را برای مشتریان خود آسان کنید.

یکی از بهترین بخش ها در مورد فروشندگی میزبانی وب پایداری است. اگر یک وب سایت را برای شخصی طراحی کنید ، آنها لزوماً برای همیشه به خدمات شما احتیاج ندارند. اما اگر بتوانید آن مشتری را قانع کنید که خدمات میزبانی وب را از شما خریداری کند ، تا زمانی که آن وب سایت پابرجا است ، از درآمد ثابت ماهانه بهره مند خواهید شد.

به طور کلی هاست ریسلر برای شما مناسب نیست مگر اینکه بخواهید حداقل 10 وب سایت مختلف را مدیریت کنید. در غیر این صورت ، این گزینه برای شما به صرفه نخواهد بود.

8.هاست سلف سرویس (Self-Service)

هاست سلف سرویس

در این مورد همه این کارها را خودتان انجام می دهید!

شما سرورها را خریداری می کنید ، نرم افزار را نصب و پیکربندی می کنید ، اطمینان حاصل می کنید که در سیستم ماشین شما خنک کننده و قدرت کافی وجود دارد و برای اطمینان همه چیز را دو برابر می کنید.

چند مورد از مواردی که باید تهیه کنید:

  • مکانی که سرور را در آن نگه داری کنید: مرکز داده (دیتا سنتر) یا مکان های دیگر
  • خنک کننده
  • قدرت ، از جمله تهیه نسخه پشتیبان
  • اتصال به اینترنت
  • سخت افزار سرور
  • مدیر سیستم
  • یکپارچگی داده
  • پشتیبان گیری

همانطور که در بالا ذکر شد، برای میزبانی شخصی بدون دریافت کمک های لازم برای مواد ضروری ، ارزش افزودن بیشتر وب سایتها را ندارد.

حتی با وجود خصوصیات فوق ، هاست به سختی کار می کند و می تواند گرانتر از هر برنامه میزبانی ارائه شده توسط یک شرکت اختصاصی تمام شود.

جمع بندی

تصمیم گیری در مورد نوع برنامه میزبانی وب با شماست. هر وب سایت نیاز های مختلفی دارد.

وجود گزینه های مختلفی برای انتخاب میزبانی وب ، به شما در انتخاب طرحی که متناسب با نیازهای شما باشد کمک می کند.

هر طرح متناسب با مشخصات گروه های مختلف و درک نیازهای شما در یک وب سایت به شما کمک می کند تا از انتخاب برنامه صحیح برای شما و شغل خود اطمینان حاصل کنید.

بسیاری از میزبان ها انواع مختلفی از خدمات میزبانی وب را ارائه می دهند. بنابراین، می توانید به یک برنامه بالاتر یا پایین مهاجرت کنید.

بیشتر کاربران در ابتدا با یک برنامه هاست اشتراکی شروع می کنند.

در مرحله بعد ، با رشد وب سایت و افزایش ترافیک آن می توانید از سرویس های هاست اختصاصی تری برای میزبانی وب سایت خود استفاده کنید.

پس از انتخاب هاست می توانید با مطالعه راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت، در مورد دامنه وب سایت خود تصمیم بگیرید.

پیشنهاد شما چیست؟

تا به حال از کدام یک از سرویس های هاستینگ وب استفاده کرده اید؟

کدام یک از خدمات میزبانی وب را پیشنهاد می دهید؟

حتما پیشنهادات، سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

1 نظر

  • اطلاعات ارائه شده در این مقاله بسیار جالب بود. برای کسی که با این سیستم ها آشنایی نداره بسیار مفید بود. ممنون از اطلاعات خوبی که به کاربرانتون میدین.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *