بهترین کتابخانه یا فریم ورک جاوا اسکریپت

 بهترین کتابخانه یا فریم ورک جاوا اسکریپت

معمولا این سوال ایجاد می شود که چرا ما باید از کتابخانه یا فریم ورک جاوا اسکریپت استفاده کنیم و چرا از خود جاوا اسکریپت به طور مستقیم استفاده نمی کنیم.

جواب این است که بله شما می توانید از جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه های خود استفاده کنید اما اینکار اتلاف وقت است. تصور کنید شما قصد ساختن یک میز را دارید ، آیا برای این کار تکه های آماده چوب را به هم وصل می کنید تا میز به سادگی ساخته شود یا برای تهیه چوب ابتدا به جنگل رفته و درختان را قطع می کنید؟ وقتی ما تکه های آماده چوب را در اختیار داریم ، دیگر نیازی به رفتن به جنگل نیست.

ما از کتابخانه ها یا فریم ورک ها استفاده می کنیم ، تا بهره وری خود را افزایش دهیم و پروژه ها را با سرعت بیشتری توسعه دهیم. کد های زیادی وجود دارند که تست شده اند و آماده هستند تا ما از آنها استفاده کنیم.

React ، Angular و Vue سه تا از بهترین های آنها هستند. ما در این مقاله این سه فریم ورک جاوا اسکریپت را با یکدیگر مقایسه و بهترین آنها را به شما معرفی می کنیم.

 

تفاوت کتابخانه با فریم ورک؟

مقایسه React ، Vue و Angular

فرصت های شغلی

 

تفاوت کتابخانه با فریم ورک؟

بعضی از برنامه نویسان به اشتباه این دو اصطلاح را به جای یکدیگر به کار می برند. در حالی که مفهوم کتابخانه با فریم ورک متفاوت است.

در واقع کتابخانه ، مجموعه ای از کد های غیر قابل استفاده است که از آن برای حل مسائل متداول استفاده می شود. کتابخانه های متنوعی وجود دارد که از آن ها برای حل مسائل مختلف استفاده می شود. برای مثال کتابخانه ای برای محاسبات ریاضی و یا کتابخانه ای برای یادگیری ماشین (Machine Learning) داریم.

React کتابخانه ای برای ساختن رابط های کاربری تعاملی (interactive user-interfaces) است.

از طرف دیگر فریم ورک نیز مانند کتابخانه ، مجموعه ای از کد های غیر قابل استفاده است ، اما در فریم ورک این کد ها دارای ساختاری هستند که به ما اجازه ساخت برنامه های کاربردی را می دهند.

همچنین مشخص می کند که چگونه برنامه شروع شود و چگونه مولفه های مختلف کنار هم قرار بگیرند تا برنامه ساخته شود. پس زمانی که از یک فریم ورک استفاده می کنید باید برنامه خود را بر اساس آن بسازید.

Angular و Vue هر دو نمونه هایی از فریم ورک های محبوب فریم ورک جاوا اسکریپت هستند که برنامه های فرانت اند ایجاد می کنند.

مقایسه React ، Vue و Angular

ویو.ری اکت.انگولار

در مقایسه بین این سه فریم ورک جاوا اسکریپت Angular قدیمی ترین آنهاست که توسط گوگل توسعه پیدا کرده و در سال 2010 به طور رسمی منتشر شد.

این فریم ورک تا سال 2016 به نام Angular.js شناخته می شد ، اما در سال 2016 به صورت کامل بازنویسی شد که پس از آن Angular نامگذاری شد. در نتیجه تمام برنامه هایی که با Angular.js نوشته شده بودند ، نیاز به باز نویسی پیدا کردند.

React توسط فیسبوک در سال 2013 توسعه داده شد و تاکنون نیز توسط این شرکت حفظ می شود. از آن برای توسعه فیسبوک ، توییتر ، نتفلیکس ، پی پل و اوبر استفاده شده است.

Vue جدید ترین فریم ورک جاوا اسکریپت در این بین است که برخلاف دو رقیب دیگر خود توسط یک شرکت بزرگ ساخته نشده است. در واقع Vue توسط یکی از کارکنان سابق گوگل در سال 2014 توسعه داده شده و اکنون گروهی از برنامه نویسان آن را حفظ می کنند. با توجه به این که یک فریم ورک جدید است محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

در تصویر زیر لیستی از محبوب ترین فریم ورک های وب قرار دارد که React در صدر آنها و Vue در جایگاه دوم قرار دارد. همچنین به نظر می رسد Angular در سال های اخیر محبوبیت خود را تا حدی از دست داده است.

مقایسه محبوب ترین فریم ورک ها

 

فرصت های شغلی

این که کدام یک از این سه فریم ورک جاوا اسکریپت برای شما مناسب تر است ، بستگی به این دارد که کجا زندگی می کنید. هر کجا که هستید می توانید فرصت های شغلی را در بهترین سایت ارائه دهنده فرصت های شغلی در آن منطقه مقایسه کنید.

نمودار زیر نسبت فرصت های شغلی این سه فریم ورک جاوا اسکریپت در آمریکا در سال 2020 در سایت Indeed است. احتمالا در دیگر کشور ها هم نسبت ها به همین شکل است.

مقایسه فرصت های شغلی فریم ورک های جاوا اسکریپت

 

در نتیجه با توجه به تعداد درخواست ها برای توسعه دهنده ی React اگر به دنبال یادگیری یکی از این سه فریم ورک جاوا اسکریپت هستید ، قطعا React بهترین گزینه است. به علاوه یادگیری آن تا حد زیادی ساده تر از انگولار است.

React Native

از دیگر مزایای یادگیری React این است که بعد از یادگیری آن می توانید ReactNative را بیاموزید که بهترین فریم ورک توسعه چند سکویی است و با آن میتوانید اپلیکیشن موبایل بنویسید.

بعد از React اگر به دنبال این بودید که فرصت های شغلی خود را افزایش دهید یا کنجکاو بودید تا بیشتر یاد بگیرید ، می توانید Vue را نیز بیاموزید.

جمع بندی

درنتیجه اگر به دنبال یک شغل به عنوان توسعه دهنده فرانت اند یا فول استک هستید ، توصیه ما زمان و انرژی خود را بر روی React سرمایه گذاری کنید.

همچنین می توانید در سایت ما درمورد تفاوت برنامه نویس مبتدی متوسط و حرفه ای و 8 ترند طراحی وب سال 2020 بخوانید.

 

منبع : ماش همدانی

 

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *