bootstrap5 در نسخه آلفا منتشر شد

 bootstrap5 در نسخه آلفا منتشر شد

Bootstrap محبوب ترین و پرکاربردترین فریم ورک منبع باز (open source) جهان است. این فریم ورک مجموعه ای منبع باز از کد های CSS و JavaScript / jQuery است که ایجاد وب سایت های پویا و برنامه های وب را تا حد زیادی ساده می کند.

Bootstrap به عنوان ابزاری برای طراحی بخش فرانت اند ، از مجموعه ای از الگوهای طراحی (بر اساس HTML و CSS) تشکیل شده است که اجزای مختلف یک وب سایت یا برنامه مانند فرم ها ، دکمه ها ، منو ها ، الگوها ، طرح بندی ها و سایر موارد را به صورت کد های از پیش آماده شده ، ارائه می دهد.

در حال حاضر تمرکز بوت استرپ بر روی مهاجرت از ورژن 4 به ورژن 5 است و در این راستا نسخه آلفا Bootstrap 5 را منتشر کرده است. ما در اینجا برخی از بروزرسانی های اصلی این ورژن نسبت به بوت استرپ 4 را برسی می کنیم.

قبل از برسی بروزرسانی ها باید بدانیم که نسخه منتشر شده ، نسخه آلفا بوت استرپ 5 است و تغییرات تا انتشار نسخه بتا بوت استرپ 5 یا نسخه نهایی ادامه خواهد داشت.

مهمترین تغییرات

مهمترین تغییر در نسخه آلفا بوت استرپ 5 را میتوان پایان دادن به وابستگی به جی کوئری ، اضافه کردن آیکون های سفارشی که توسط SVG پشتیبانی می شوند و نیز کاهش پشتیبانی از Internet Explorer دانست. همچنین بوت استرپ نوید اصلاحات متغیر های سی اس اس ، جاوا اسکریپت سریع تر ، وابستگی کمتر و بهبود ای پی آی را داده است.

ظاهر متفاوت

در نسخه آلفای بوت استرپ 5 بوت استرپ برای بهبود خوانایی و تمرکز بیشتر بر محتوای سایت ، دیگر صفحات تمام عرض نیستند.  به نوار کناری (sidebar) نیز قابلیت بسط داده شدن اضافه شده است.

همچنین بوت استرپ در نسخه 5 خود از یک لوگوی جدید پشتیبانی می کند.

جاوا اسکریپت و جی کوئری

یکی از بزرگترین تغییرات این فریم ورک این است که نسخه Bootstrap 5 جی کوئری نخواهد داشت. از این پس ، بوت استرپ به جاوا اسکریپت خالص وابسته خواهد بود. و این به معنای آن است که پروژه های ساخته شده در بوت استرپ 5 به میزان قابل توجهی سبک تر و بارگذاری صفحات سریع تر خواهد بود.

قطع پشتیبانی از IE 10,11

بوت استرپ ، تصمیم گرفت در نسخه 5 خود از پشتیبانی از Internet Explorer 10 و 11 خودداری کند ، که این یک حرکت خوب بود زیرا به طراحان وب و توسعه دهندگان امکان می دهد که بیشتر روی طراحی صفحات وب مدرن متمرکز شوند ، تا اینکه نگران اجرا نشدن کد ها در مرور گر های قدیمی باشند.

بهبود سیستم grid

قطعا سیستم 12 ستونه معروف که پایه و اساس بوت استرپ است ، در بوت استرپ 5 نیز وجود دارد. تغییرات نسخه 5 بوت استرپ نیز همچنان با تمرکز بر responsive بودن اجرا می شود. اگرچه در آخرین نسخه ، بوت استرپ بر بهبود عملکرد و کاهش زمان بارگذاری نیز متمرکز شده است.

تاکنون روش بهتری برای حل مشکل اندازه های مختلف صفحه نمایش و ردیف ها و ستون های بوت استرپ وجود ندارد.

به زودی: RTL ، offcanvas و موارد دیگر

RTL اضافه خواهد شد

بعد از مدت ها سرانجام بوت استرپ خاصیت RTL را در Bootstrap5 به امکانات خود اضافه خواهد کرد.

منوی offcanvas

یک نسخه از ماژول بوت استرپ در حال آماده سازی است که منوی offcanvas را اجرا می کند که تیم بوت استرپ در برسی آن برای اجرا شدن به بهترین شکل است.

موارد دیگر

برخی تغییرات دیگر که برای اضافه شدن به نسخه بتا بوت استرپ 5 در حال بررسی است ، از جمله سیستم ماژول Sass ، افزایش استفاده از خصوصیات سفارشی CSS ، تعبیه آیکون های SVG در کد های HTML به جای CSS ، و موارد دیگر.

جمع بندی

یکی از تجربه های ناامید کننده هنگام برنامه نویسی ، بازنویسی مجدد کد های JavaScript ، CSS ، HTML پایه برای هر پروژه است. اگرچه برخی از افراد ترجیح می دهند هر بار خود این کد ها را بنویسند ، اما منطقی است که برای تسریع در روند توسعه پروژه از فریم ورک های موجود مانند بوت استرپ استفاده کنید. با به روز رسانی و بهبود این فریم ورک این کار روز به روز ساده تر می شود.

برای برسی بیشتر بروز رسانی های bootstrap5 می توانید فیلتر شکن خود را فعال کرده و ویدیو زیر را مشاهده کنید.

مطالعه مقالات بیشتر

1 نظر

  • پشتیبانی بوت استرپ در نسخه 5 از زبان های RTL خبر بسیار خوبی بود.
    ممنون

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *