انتخاب کلمات کلیدی در سئو (راهنمای گام به گام)

 انتخاب کلمات کلیدی در سئو (راهنمای گام به گام)

انتخاب کلمات کلمات کلیدی اولین قدم در استراتژی سئو وب سایت شماست.

قبل از تولید محتوا برای وب سایت، باید دریابید که مخاطبان شما از چه اصطلاحاتی برای جستجوی وب سایت شما استفاده می کند. عباراتی که کاربران  جستجو می کنند، کلمات کلیدی شماست.

پس از انتخاب این کلمات می توانید تولید محتوای مفید و با کیفیت را شروع کنید.

در این مقاله، علاوه بر تعریف مفهوم کلمه کلیدی و اهمیت آن، نحوه انتخاب کلمات کلیدی را مرحله به مرحله شرح می دهیم.

فهرست مطالب

کلمه کلیدی چیست؟
چرا جستجو کلمات کلیدی مهم است؟
ویژگی های کلمه کلیدی
انواع کلمات کلیدی بر اساس طول کلمه
هدف کاربر از جستجوی کلمه کلیدی
نحوه انتخاب کلمات کلیدی در سئو

 1. یافتن کلمات مرتبط
 2. حجم جستجو
 3. میزان رقابت

کلمات کلیدی را در کجا بکار ببریم؟
تراکم کلمات کلیدی در صفحات

 

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی عبارتی است که کاربران در نوار موتورهای جستجو که گوگل اصلی ترین آنهاست، وارد می کنند تا موتور جستجو لیستی از مرتبط ترین صفحات وب سایت ها را به عنوان نتیجه ارائه دهد.

عبارت کلیدی

واژه KEYWORD در زبان فارسی به کلمه کلیدی ترجمه شده است. اما با توجه به این که عبارتی که ما برای بهینه سازی وب سایت مان انتخاب می کنیم، معمولا از بیش از یک کلمه تشکیل شده است بهتر است، به جای بکار بردن اصطلاح کلمه کلیدی، از اصطلاح عبارت کلیدی استفاده کنیم.

مفهوم کلیدی

با گذشت زمان و پیشرفت الگوریتم های گوگل دیگر تکرار یک عبارت کلیدی خاص در متن محتوا نتیجه بخش نخواهد بود.

الگوریتم های گوگل به خصوص الگوریتم رنک برین که گوگل آن را سومین عامل مهم رتبه بندی معرفی کرده است، توسعه یافته اند تا به گوگل کمک کنند، نتایج جستجو را بر اساس مفهوم عبارت جستجو شده و مفهوم کلیدی صفحات ارائه دهند.

بنابراین عبارات (( انتخاب کلمات کلیدی در سئو )) با (( چگونه کلمات کلیدی را در سئو انتخاب کنیم ))، برای موتورهای جستجو تفاوتی ندارند زیرا هر دو یک مفهوم را می رسانند.

در نتیجه بهتر است به جای بهینه سازی صفحات برای یک کلمه یا عبارت کلیدی خاص، صفحات را برای یک مفهوم کلیدی سئو کنیم و تمام موارد مربوط به آن مفهوم را در آن صفحه بگنجانیم.

در این صورت در کنار عبارت کلیدی مد نظرمان، عبارات مترادف و هم خانواده و افعال و اصطلاحات مربوط به آن مفهوم را نیز بکار می بریم.

گوگل نیز متوجه این موضوع می شود و صفحه شما نسبت به صفحاتی که تنها یک عبارت کلیدی را در متن مختوای خود تکرار کرده اند، صفحه ارگانیک تری تشخیص داده و به آن رتبه بهتری اختصاص می دهد.

چرا جستجو کلمات کلیدی مهم است؟

جستجوی کلمات کلیدی به شما در شناخت بازار هدفتان و اینکه کاربران به چه روشی محتوا، محصولات یا خدمات شما را جستجو می کنند، کمک می کند.

یافتن کلمات کلیدی اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد که به شما کمک می کند به سوالاتی از این قبیل پاسخ دهید:

 • کاربران به دنبال چه چیزی هستند؟
 • چه تعداد کاربر آن را جستجو می کند؟
 • کاربران، این اطلاعات را در چه قالبی می خواهند؟
 • رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی خاص چقدر دشوار خواهد بود؟
 • با کسب جایگاه برای این کلمه کلیدی، چقدر ترافیک کسب می کنم؟
 • برای رتبه بندی این کلمه کلیدی چه محتوایی باید ایجاد کنم؟
 • آیا افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند، می توانند تبدیل به مشتری شوند؟

قبل از جستجو کلمات کلیدی سوال بپرسید:

قبل از شروع بهینه سازی یک وب سایت باید پاسخ چند سوال را بدانید:

 • وب سایت در مورد چه چیزی است؟
 • مخاطبان آن چه کسانی هستند؟
 • هدف وب سایت چیست؟
 • و…

افراد زیادی این مرحله مهم را نادیده می گیرند و از آن صرف نظر می کنند ، چرا که تحقیق در مورد کلمات کلیدی زمان بر است و اغلب با خود فکر می کنند که چرا باید برای این کار زمان بگذاریم در حالی خودمان می دانیم می خواهیم برای چه کلماتی در موتور های جستجو جایگاه کسب کنیم تا کاربران با جستجوی آن عبارات وارد صفحات وب سایت ما شوند؟

پاسخ این است که آنچه شما می خواهید برای آن در موتور های جستجو رتبه بگیرید و آنچه که مخاطبان شما به دنبال آن هستند، اغلب دو موضوع متفاوت است.

برای جلوگیری از تولید محتوا درباره موضوعاتی که کسی به دنبال آن نیست تمرکز خود را روی مخاطبان خود گذاشته و کلمات کلیدی متناسب با نیاز آنها را پیدا کرده در وب سایت خود بکار ببرید.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی تنها راهی است که می توان دریافت کاربران در موتورهای جستجو چه چیزی تایپ می کنند.

بسیاری از دارندگان وب سایت این اشتباه را انجام می دهند و این کار باعث می شود 90.63٪ صفحات از Google ترافیکی نداشته باشند.

90.63٪ صفحات از Google ترافیکی ندارند

ویژگی های کلمه کلیدی

کلمه کلیدی که انتخاب می کنید، حتما باید 3 ویژگی اصلی زیر را داشته باشد:

 • مرتبط باشد.
 • حجم ترافیک بالایی داشته باشد.
 • رقابت در آن کلمه بیش از حد دشوار نباشد.

انواع کلمات کلیدی بر اساس طول کلمه

کلمات سردسته یا Head

این نوع کلمات کلیدی معمولا از یک کلمه تشکیل شده اند و حجم جستجوی زیادی دارند و همچینین رقابت بالایی بر سر این کلمات است.

((بیمه)) یا ((کتاب)) نمونه هایی از این نوع کلمات کلیدی اند. از آنجا که قصد جستجوگر به طور دقیق مشخص نیست (ممکن است شخصی که کلمه ((بیمه)) را جستجو می کند، به دنبال بیمه نامه اتومبیل ، لیستی از شرکت های بیمه عمر یا تعریف این کلمه باشد)، بنابراین نرخ تبادل در این دسته از کلمات کلیدی پایین است.

کلمات با طول متوسط یا Middle Tail

کلمات کلیدی Middle Tail عبارات 2-3 کلمه ای هستند که از حجم جستجوی مناسبی برخوردار اند (حداقل 2000 جستجو در ماه)، اما خاص تر از کلمات کلیدی تک کلمه ای هستند.

کلمات کلیدی مانند ((بیمه عمر)) یا ((سفارش کتاب به صورت آنلاین)) نمونه هایی از کلمات کلیدی بدن هستند.

کلید واژه های Long Tail

کلمات کلیدی اصطلاحا Long Tail ، از بیش از 4 کلمه تشکیل شده و معمولاً بسیار خاص هستند.

عباراتی مانند ((بیمه عمر مقرون به صرفه برای سالمندان)) و ((سفارش کتاب بوف کور به صورت آنلاین)) نمونه هایی از عبارات کلیدی Long Tail هستند.

این عبارات به صورت جداگانه حجم جستجوی زیادی را دریافت نمی کنند (معمولاً در حدود 10-200 جستجو در ماه).

مقایسه رقابت و نرخ تبادل به نسبت تعداد کلمات عبارت کلیدی

 

اما در مجموع، عبارات کلیدی طولانی، بیشتر جستجوهای آنلاین را تشکیل می دهند. و از آنجا که زیاد جستجو نمی شوند، معمولاً رقابتی نیستند.

اما این نوع کلمات کلیدی را دست کم نگیرید. کلمات کلیدی Long Tail نرخ تبادل بالایی دارند به این معنا که با حجم جستجو کمتر اغلب نتایج بهتری دارند، زیرا جستجوگرها در جستجوهای خود مطمئن هستند.

هیچ ((بهترین)) نوع کلمات کلیدی برای تمرکز وجود ندارد. هر 3 مورد جوانب مثبت و منفی خود را دارند. اما وقتی صحبت از رقابت می شود ، کلمات کلیدی Long Tail رقابت پایین تری دارند.

هرچه حجم جستجو برای یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی معین بیشتر باشد، برای دستیابی به رتبه های بالا در آن عبارت، کار و تلاش بیشتری لازم است.

به عنوان مثال ، فردی که در جستجوی ((کفش)) است ، احتمالاً فقط در حال بررسی است. اما، کسی که به دنبال ((بهترین کفش زنانه موجود در سایز 7)) است ، قطعا کیف پولش را بیرون آورده است!

هدف کاربر از جستجوی کلمه کلیدی

هدف جستجو

برای اینکه شانس خود را برای رتبه بندی افزایش دهید تا کاربران را متقاعد کنید که محصولات یا خدمات شما را بخرند یا در خبرنامه وب شایت شما عضو شوند تا بار دیگر به وب سایت شما بازگردند، باید هدف کاربران از جستجوی را بررسی کرده باشید.

هدف جستجو چیست و چگونه مقالات خود را برای هدف جستجو بهینه کنیم؟

هر عبارتی که کاربران جستجو می کنند دلیلی دارد برای مثال یا در ذهنشان سوالی دارند و به دنبال جواب آن هستند یا به دنبال بازدید از وب سایت خاصی هستند یا می خواهند خرید کنند و در حال بررسی و مقایسه هستند و یا بسیاری دلایل دیگر..

در طول سال ها ، Google سخت تلاش کرده است تا الگوریتم خود را برای تشخیص هدف جستجوی افراد بهبود بخشد. و صفحات را متناسب با اصطلاح و اهداف مختلف جستجو مرتب کند.

به همین دلیل باید مطمئن شوید صفحه شما متناسب با هدف جستجوی مخاطبان شماست.

چند مورد از اهداف رایج کاربران برای جستجو به این ترتیب اند:

1. کسب اطلاعات

تعداد زیادی از جستجو های اینترنت توسط افرادی که به دنبال اطلاعات هستند، انجام می شود. برای مثال جستجو برای کسب اطلاعات در مورد آب و هوا، در مورد آموزش کودکان یا در مورد سئو وب سایت.

افرادی که با این هدف جستجو می کنند، معمولا سوال خاصی دارند یا می خواهند درباره یک موضوع خاص بیشتر بدانند.

باید توجه داشته باشید که درک Google از هدف جستحو بسیار فراتر از نشان دادن نتایجی است که درباره اصطلاح خاصی اطلاعات می دهند.

به عنوان مثال، گوگل می داند افرادی که به دنبال (سس گوجه فرنگی) هستند به دنبال دستور آن هستند، نه تاریخچه سس.

Google حتی می تواند تشخیص دهد که بهترین نتیجه برای برخی اصطلاحات، مانند (نحوه ساخت یک وسیله خاص)، شامل فیلم و تصاویر است.

در عبارت جستجو شده توسط کاربران با هدف کسب اطلاعات، معمولا این عبارات وجود دارد:

 • اطلاعات
 • چگونه
 • بهترین راه برای
 • چرا
2. ناوبری

هدف دیگر کاربران از جستجو ناوبری نام دارد.

افرادی که این هدف را دارند می خواهند وارد یک وب سایت خاص شوند، اما نام دامنه دقیق آن را نمی دانند یا ترجیح می دهند نام برند یا وب سایت را جستجو کرده تا به سادگی آن را پیدا کنند. به عنوان مثال، افرادی که کلمه (Facebook) یا (دیجی کالا) را جستجو می کنند.

3. خرید

بسیاری از کاربران محصولات و خدمات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری می کنند و برای پیدا کردن بهترین گزینه برای خرید در وب گشت و گذار می کنند.

در عبارت جستجو شده توسط کاربرانی که قصد خرید دارند، معمولا عبارات زیر وجود دارد:

 • خرید
 • فروشگاه
 • تخفیف
 • نام محصولات
4. تحقیقات قبل از خرید

برخی کاربران در آینده (نزدیک) قصد خرید دارند و برای تحقیق در مورد محصول یا سرویس مورد نظر درمورد آن در اینترنت جستجو می کنند. برای مثال جستجوی عبارت ( بهترین افزونه سئو وردپرس )

این افراد همچنین قصد خرید دارند، اما به زمان بیشتری نیاز دارند تا تصمیم نهایی را بگیرند.

5. پاسخ کوتاه

در این دسته جستجو ها کاربر برای بررسی سریع یک مورد خاص مثل تاریخ یک رویداد یا کسب اطلاعات کوتاه و یک کلمه ای جستجو می کند.

6. جستجوی محلی

در این نوع جستجو هدف کاربر بافتن نزدیک ترین مکان برای سرویس یا محصول مورد نظر خود است. برای مثال جستجوی عبارت (آموزشگاه زبان)

 

شما باید مطمئن شوید که صفحه فرود وب سایت شما در یک کلمه کلیدی با هدف جستجوی مخاطبان شما متناسب است. اگر افراد برای کسب اطلاعات آن عبارات کلیدی را جستجو می کنند، نباید یک صفحه محصول به آنها نشان دهید.

حداقل نه در همان ابتدای کار. اگر می خواهید بازدید کنندگان وب سایت شما محصولات با خدماتتان را بخرند می توانید در ابتدا یک مقاله به آنها ارائه دهید، سپس آنها را به صفحه محصول هدایت کنید.

تعیین هدف جستجوی کاربران کمی پیچیده است، شاید کاربران مختلف اهداف (کمی) متفاوت داشته باشند، اما وارد یک صفحه شوند.

اما اگر یاد بگیرید هدف کاربر از جستجوی هر کلمه کلیدی را تشخیص دهید، می توانید متناسب با هدف کاربران محتوا تولید کنید تا صفحه وب سایت شما در نتایج برتر گوگل نمایش داده شود.

نحوه انتخاب کلمات کلیدی در سئو

بر اساس سه ویژگی مهم کلمه کلیدی مناسب یعنی مرتبط بودن، حجم ترافیک بالا و میزان رقابت پایین، در سه مرحله به جستجو کلمات کلیدی می پردازیم:

 1. یافتن کلمات مرتبط
 2. بررسی حجم جستجو
 3. میزان رقابت

1. یافتن کلمات مرتبط

برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط ابتدا از دارنده وب سایتی که قصد بهینه سازی آن را داریم، می خواهیم لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع وب سایت را به ما ارائه دهند.

این لیست که می تواند بین حدود 20 تا 200 کلمه باشد، عموما از کلمات کوتاه یا Head تشکیل شده است.

سپس با توجه به این که رقابت در این نوع کلمات دشوار است، با استفاده از این کلمات کوتاه، لیستی از عبارت های Long Tail و تخصصی تر ایجاد می کنیم.

در ادامه 7 روش برای اینکار را آورده ایم:

1. Google Suggestion

با وارد کردن هر کلمه در نوار جستجوی گوگل، این موتور جستجو عباراتی برای جستجو به شما پیشنهاد می دهد.

که این عبارات پیشنهادی عبارات پرکاربردی هستند که به کمک حافظه گوگل به شما ارائه می شوند و به آنها عبارات پیشنهادی گوگل یا Google Suggestion می گویند.

برای مثال با توجه به تصویر زیر کسانی که عبارت (( کلمات کلیدی )) را جستجو کرده اند، عبارات (( کلمات کلیدی در سئو ))، (( آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی )) و… را نیز جستجو کرده اند.

عبارات کلیدی پیشنهادی گوگل یا google suggestion در انتخاب کلمات کلیدی

2. عبارات LSI

با جستجوی هر عبارت در موتور جستجوی گوگل، گوگل لیستی از کلمات مرتبط را در پایین صفحه نتایج جستجو به شما ارائه می دهد که به کلمات LSI معروف اند.

این عبارات نیز عبارات پرکاربردی هستند که توسط کاربران به دفعات استفاده شده اند. بنابراین گوگل پایین عبارات را در پایین صفحه قرار داده است تا جستجوی صفحات مرتبط را ساده تر کند.

عبارات LSI

با ایجاد صفحات برای هر کدام از عبارات LSI یا Google Suggestion می توانید شانس قرار گرفتن در نتایج ابتدایی گوگل را بالا برده و برای وب سایت خود ترافیک ایجاد کنید.

3. بررسی رقبا

با جستجوی کلمات کلیدی سردسته در گوگل و آنالیز وب سایت هایی که برای این کلمات در نتایج برتر گوگل قرار گرفته اند می توانید از آنها یاد بگیرید.

ابزار هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید کلمات کلیدی که آنها استفاده کرده اند، تعداد کلمات مقالات آنها در یک کلمه کلیدی خاص، یا تعداد بک لینک هایی که دریافت کرده اند را بررسی کنید.

ابزار آنالیز رقبا Spyfu

ابزار آنالیز رقبا Spyfu

با وارد کردن دامنه وب سایت در ابزار آنالیز رقیب Spyfu می توانید اطلاعاتی نظیر رقبای اصلی، کلمات کلیدی مهم، کلماتی که آن وب سایت در آنها نتیجه اول و یا در صفحه اول نتایج گوگل هستند، بک لینک ها و صفحات مهم آن وب سایت را بررسی کنید.

افزونه Seo Quake

افزونه SEO Quake

SEO Quake یک افزونه رایگان کروم است که اطلاعات مفیدی در مورد سئو داخلی و خارجی هر صفحه به شما می دهد.

پند مورد از اطلاهاتی اکه این افزونه در اخیار ما قرار می دهد عبارتند از:

 • تعداد کلمات محتوای صفحه
 • چگالی هر کلمه و تعداد دفعاتی که در متن تکرار شده است
 • اصطلاحات و عبارات مرتبط با موضوع صفحه
 • تعداد و نوع لینک های داخلی و خارجی
4.ابزار های جستجوی کلمات کلیدی

keywordtool برای انتخاب کلمات کلیدی

semrush

ابزار kwfiinder وب سایت mangools

Seochat

 

5.کنسول جستجوی گوگل

در بخش (( Performance )) در سرچ کنسول گوگل لیستی از عبارات را میبینید که با به کاربردن آنها در وب سایت خود به احتمال زیاد در نتایج جستجو قرار می گیرید.

می توانید از این کلمات برای تولید محتوا و کسب رتبه گوگل استفاده کنید.

بخش (( Performance )) در سرچ کنسول گوگل

5. گسترش کلمات و ایجاد عبارات با اضافه کردن کلماتی مانند نام برندها، مکان ها، خرید ، فروش ، قیمت و…
6. فروم ها

در گذشته فروم ها یک راه مناسب برای پیدا کردن عبارات کلیدی و سوالات مهم کاربران بود.

در حال حاضر گروه های تلگرامی و سایر شبکه های اجتماعی راه مناسبی برای ارتباط با کاربران و شناخت نیازها و سوالات آنهاست. تا برای هریک سوالات و مشکلات کاربران هدف محتوا تولید کرده و آن ها را به وب سایت مان جذب کنبم.

7. ویکی پدیا

یکی از کم کاربردترین روش ها برای پیدا کردن کلمات و عبارات کلیدی جستجو در سایت ویکی پدیا و یافتن کلمات موجود در متن نتایج است.

2. حجم جستجو

google trends

3. میزان رقابت

برای دانستن تعداد رقبایتان برای هر عبارت کلیدی، آن را بین دو علامت نقل قول متن زیر قرار داده و در گوگل جستجو کنید.

“” : allintitle

دانستن تعداد رقبا با جستجو "" : allintitle

تعداد نتایجی که گوگل نشان می دهد تعداد صفحاتی است که از کلمه کلیدی در عنوان خود استفاده کرده اند.

برای مثال در مثال بالا 705 صفحه در عنوان خود عبارت (( کلمات کلیدی در سئو )) را بکار برده اند.

سختی کلمه

اگر کلمه کلیدی را جستجو کنید و نتایج صفحه اول را، تعدادی از وب سایت های بزرگ و با اعتبار دامنه بالا تشکیل دهند، شاید بهتر باشد آن کلمه را از لیست خود حذف کنید.

اما اگر نتایج صفحه اول وبلاگ های کوچک باشند، نشانگر این است که شما می توانید با بهینه سازی مناسب صفحه خود در نتایج ابتدایی قرار بگیرید.

کلمات کلیدی را در کجا بکار ببریم؟

کلمات و عبارات کلیدی و عبارات مترادف و مشابه آنها باید بطور طبیعی در کل متن صفحه شما پراکتده باشند.

اما بهترین مکان های قرارگیری این کلمات برای تشخیص بهتر موتور های جستجو در عنوان ، URL صفحه ، توضیحات متا ، 100 کلمه ابتدایی و 100 کلمه انتهایی است.

تراکم کلمات کلیدی در صفحات

تراکم کلمات کلیدی در صفحات

مناسب ترین تراکم یا چگالی کلمه کلیدی در هر صفحه بین 1 تا 3 درصد است که بهترین حالت این است که به طور میانگین برای هر 1000 کلمه 15 بار عبارت کلیدی مان را تکرار کنیم.

البته شما نیازی به صرف زمان و شمردن کلمات کلیدی ندارید. در وردپرس افزونه هایی مانند افزونه یوست سئو وردپرس وجود دارند که این کار را برای شما انجام می دهند.

یا برای دانستن تعداد تکرار یک عبارت خاص در متن Ctrl+F را زده و عبارت مورد نظر را به همراه یک فاصله در هر دو طرف آن وارد کنید.

نتیجه گیری

انتخاب کلمات کلیدی اول قدم برای شروع هر استراتژی سئو است. بعد از تهیه لیستی از کلمات کلیدی باید برای هر کدام از آنها صفحه ای در نظر گرفته و برای آن محتوا تولید کنید.

که برای این مرحله از بهینه سازی وب سایت خود می توانید مقاله استراتژی تولید محتوای با کیفیت را از وب سایت ما بخوانید.

امیدواریم مطالعه انتخاب کلمات کلیدی در سئو برای شما مفید بوده باشد.

حتما نظرات و سوالات خود را در بخش نظرات، با ما درمیان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *