سئو تکنیکال یا سئو فنی [در 7 گام]

 سئو تکنیکال یا سئو فنی [در 7 گام]

تفاوت یک وب سایت با رتبه بالا با وب سایتی که اصلا رتبه ای از موتور های جستجو کسب نمی کند می تواند یک سری نکات ساده سئو تکنیکال باشد.

به طور کل سئو تکنیکال یا فنی آسان نیست. اما ما در این مقاله با زبانی غیرتخصصی به مهمترین نکات آن را اشاره می کنیم تا این نکات را در وب سایت تان اعمال کنید یا از توسعه دهنده وب سایت خود بخواهید که آنها را رعایت کند.

فهرست مطالب

سئو تکنیکال چیست؟

تفاوت سئو تکنیکال با دیگر انواع سئو؟

چرا سئو تکنیکال مهم است؟

نکاتی که باید در سئو تکنیکال رعایت کنید

  1. فایل Robot.txt
  2. سرعت
  3. امنیت
  4. صفحات غیرقابل دسترسی
  5. محتوای تکراری
  6. Structured Data
  7. طراحی ریسپانسیو یا سازگار با دستگاه های مختلف

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال به معنای بهبود جنبه های فنی وب سایت به منظور افزایش رتبه صفحات آن در موتورهای جستجو است. قابل فهم ساختن وب سایت برای موتورهای جستجو و کمک به خزیدن سریع تر Crawlwer ها یا همان خزنده ها از ارکان اصلی بهینه سازی فنی وب سایت است.

تفاوت سئو تکنیکال با دیگر انواع سئو؟

تفاوت سئو تکنیکال یا دیگر انواع سئو؟

سئو تکنیکال تمام کار هایی است که خارج از بهینه سازی محتوا و لینک سازی برای بهینه سازی وب سایت انجام می دهید.

  • سئو فنی: بهینه سازی وب سایت و سرور با ایجاد تغییرات در کد یا معماری سایت ، از سرعت گرفته تا امنیت سایت.
  • سئو داخلی : بهینه سازی تمام موارد مربوط به محتوایی که به کاربران ارائه می دهید ، از جمله قالب بندی محتوا ، بهینه سازی تصویر و پیوند داخلی.
  • سئو خارجی : ایجاد پیوندهای با کیفیت بالا از طریق رسانه های اجتماعی ، پست مهمان در سایت های معتبر و سایر مواردی که باعث ایجاد لینک های خارجی به وب سایت شما می شود. سئو خارجی به معنای متقاعد کردن دیگران به پیوند دادن به وب سایت شماست.

چرا سئو تکنیکال مهم است؟

گوگل و سایر موتورهای جستجو در تلاشند تا بهترین نتیجه ممکن را برای هر جستجو به کاربران ارائه دهند.

برای ارائه بهترین نتیجه ، ربات های Google عوامل مخلتف یک صفحات وب را ارزیابی می کنند.

برخی از عوامل مربوط به تجربه کاربری است ، مانند سرعت بارگیری صفحه و… .

همچنین عوامل دیگری وجود دارند که به ربات های موتور جستجو کمک می کنند در مورد صفحات شما اطلاعات کسب کنند. این کار به کمک داده های ساختاریافته یا استراکچر دیتا (Structured Data) انجام می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

بنابراین ، با بهبود جنبه های فنی ، به خزیدن ربات های موتورهای جستجو در وب سایتتان و درک بهتر آن کمک می کنید. با ساده تر کردن کار خزنده ها ایندکس صفحه شما بهتر انجام شده شده و در نتیجه رتبه بهتری کسب می کنید و حتی ممکن گوگل محتوای شما را به عنوان نتایج غنی یا Rich Snippet نمایش دهد.

برعکس انجام اشتباهات فنی جدی در وب سایتتان ، می تواند هزینه سنگینی برای شما داشته باشد. شما اولین کسی نخواهید بود که تنها با قرار دادن یک اسکش اضافه در پرونده robots.txt سایت خود آن را به طور کامل برای ربات های موتورهای جستجو مسدود می کنید.

اما این که فقط باید به منظور جلب رضایت موتورهای جستجو ، روی جزئیات فنی یک وب سایت تمرکز کنید یک تصور غلط است هدف شما باید این باشد که یک وب سایت سریع و آسان و یک تجربه کاربری عالی برای مخاطبانتان ایجاد کنید.

خوشبختانه با بهبود سئو فنی ، تجربه کاربری بهتر و امکان خزیدن Crawler های موتورهای جستجو ، به طور همزمان اتفاق می افتد.

نکاتی که باید در سئو تکنیکال رعایت کنید

1. فایل Robot.txt

موتورهای جستجو به کمک خزنده ها محتوایات وب سایت شما را ایندکس می کنند و خزنده ها برای کشف محتوای سایت شما پیوندهای آن را دنبال می کنند. ساختار لینک های داخلی وب سایت شما نشان می دهد که مهمترین صفحات آن کدام اند.

اما راه های بیشتری برای کنترل خزنده ها وجود دارد. اگر نمی خواهید صفحه ای ایندکس شود ، می توانید مانع ورود خزنده ها به آن شوید. همچنین می توانید به آنها اجازه دهید در صفحه ای بخزند ، اما به آنها بگویید این صفحه را در نتایج جستجو نشان ندهند یا پیوندهای آن را دنبال نکنند.

فایل robots.txt یک ابزار قدرتمند است که با آن می توانید دستورالعمل هایی به ربات ها بدهید که البته این کار باید با دقت انجام شود.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ، یک اشتباه کوچک ممکن است از خزیدن ربات ها در (قسمت های مهم) سایت شما جلوگیری کند.

گاهی اوقات ، افراد ناخواسته پرونده های CSS و JS سایت خود را در پرونده robot.txt مسدود می کنند. این پرونده ها حاوی کدی است که به مرورگرها می گوید سایت شما باید چگونه باشد و چگونه کار می کند. اگر این پرونده ها مسدود شده باشند ، موتورهای جستجو نمی توانند بفهمند که سایت شما به درستی کار می کند.

شاید بهتر باشد اجازه دهید توسعه دهنده وب سایتتان این کار را برای شما انجام دهد!

2. سرعت

امروزه ، کاربران بیش ازهر زمان دیگری عجله دارند و نمی خواهند منتظر باز شدن صفحه ای بمانند. بنابراین صفحات وب سایت شما باید تا حد امکان سریع بارگیری شوند.

تحقیقات در سال 2016 ، نشان داد که در صورت باز نشدن یک صفحه وب در عرض سه ثانیه ، 53٪ از کاربرانی که وب سایت را با تلفن همراه باز کرده اند آن را ترک می کنند.

بنابراین اگر وب سایت شما کند باشد ، بخش زیادی از مخاطبانتان را از دست می دهید.

Google می داند صفحات کند تجربه ای کاربری پایینی ارائه می دهند. بنابراین آنها صفحاتی را که سریعتر بارگیری می شوند ترجیح می دهند. بنابراین ، صفحات کندتر در نتایج جستجو ، پایین می آید و بازدیدگان کمتری دارند.

برای اینکه بدانید سرعت وب سایت شما در چه سطحی است می توانید از ابزار های تست سرعت مانند Pingdom و GT-Metrics استفاده کنید.

3. امنیت

یک وب سایت بهینه شده از نظر فنی یک وب سایت امن است. امروزه ایمن سازی وب سایت برای تضمین حریم خصوصی کاربران یک نیاز اساسی است.

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای امنیت وب سایت (وردپرس) خود انجام دهید و یکی از مهمترین موارد پیاده سازی HTTPS است.

با این کار مطمئن می شوید که هیچ کس نمی تواند داده هایی را که بین مرورگر و سایت ارسال می شود دسترسی پیدا کند. بنابراین ، اگر افراد به سایت شما وارد شوند ، اطلاعات آنها ایمن است.

برای پیاده سازی HTTPS در سایت خود به یک گواهینامه به اصطلاح SSL نیاز دارید.

گوگل اهمیت امنیت را تأیید می کند و بنابراین HTTPS را به عنوان یک سیگنال رتبه بندی می شناسد : رتبه وب سایت های امن بالاتر از معادل های ناامن است.

در اکثر مرورگرها به راحتی می توانید HTTPS بودن وب سایت را بررسی کنید. در سمت چپ نوار جستجو در مرورگر خود ، اگر قفل باشد ایمن است. اگر کلمات ((not secure)) را دیدید ، شما (یا توسعه دهنده خود) کاری برای انجام کار دارید!

4. صفحات غیرقابل دسترسی

پیش تر در مورد اهمیت سرعت باز شدن صفحات وب سایت توضیح دادیم. آنچه حتی ممکن است از یک صفحه کند برای بازدید کنندگان آزار دهنده تر باشد ، قرار گرفتن در صفحه ای است که اصلا وجود ندارد.

اگر پیوندی منجر به همچین صفحه ای در سایت شما شود ، افراد با صفحه خطای 404 روبرو می شوند. که بر تجربه کاربری تاثیر منفی زیادی دارد.

علاوه بر این ، موتورهای جستجو نیز دوست ندارند این صفحات خطا را بیابند ولی با این حال صفحات دارای خطای بیشتری نسبت به بازدیدکنندگان پیدا می کنند زیرا هر پیوندی را که به آن برخورد می کنند را دنبال می کنند ، حتی اگر پنهان باشد.

متأسفانه ، بیشتر سایت ها (حداقل) تعدادی صفحه یافت نشد دارند ، زیرا یک وب سایت مداوم در حال کار است: افراد چیزهایی را می سازند و چیزهایی را خراب می کنند. خوشبختانه ابزارهایی وجود دارند که می توانند به شما در بازیابی پیوندهای غیرقابل دسترسی در سایت کمک کنند.

برای جلوگیری از پیوندهای غیرضروری ، همیشه هنگام حذف یا انتقال یک صفحه باید URL آن را ریدایرکت کنید. در حالت ایده آل، آن را به صفحه ای هدایت می کنید که جایگزین صفحه قدیمی شود. با استفاده از Yoast SEO Premium می توانید به راحتی خودتان این کار را انجام دهید. نیازی به توسعه دهنده نیست!

5. محتوای تکراری

اگر در چندین صفحه از سایتتان محتوای یکسانی داشته باشد یا حتی بخشی از محتوای شما در سایت های دیگر تکرار شده باشد ، ممکن است موتورهای جستجو در تصمیم گیری برای اینکه به کدام یک رتبه بالاتری دهند گیج شوند ، در نتیجه ممکن است به همه صفحات با محتوای یکسان رتبه پایین دهند.

متأسفانه ، ممکن است خودتان از این موضوع اطلاع نداشته باشید. به دلایل فنی ، URL های مختلف می توانند محتوای یکسانی را ایجاد کنند.

گرچه از نظر بازدید کنندگان ممکن است این طور نباشد اما وقتی موتور های جستجو همان مطالب را در URL دیگری می بینند آن را محتوای تکراری در نظر می گیرند.

Structured Data .6

داده های ساختار یافته به موتورهای جستجو کمک می کند که وب سایت ، محتوا یا حتی کسب و کار شما را بهتر درک کنند.

با استفاده از داده های ساختاری می توانید به موتورهای جستجو بگویید ، چه نوع محصولی را می فروشید یا دستورالعمل های لازم را در سایت خود دارید. به علاوه ، این فرصت را به شما می دهد که انواع جزئیات مربوط به آن محصولات یا دستور العمل ها را ارائه دهید.

از آنجا که یک قالب ثابت (که در Schema.org توضیح داده شده است) وجود دارد که باید در آن این اطلاعات را ارائه دهید ، موتورهای جستجو می توانند به راحتی آن را پیدا و درک کنند. به آنها کمک می کند محتوای شما را در یک تصویر بزرگتر قرار دهند.

پیاده سازی داده های ساخت یافته می تواند نتیجه ای بیش از درک بهتر موتورهای جستجو برای شما داشته باشد. با پیاده سازی STructured Data احتمال اینکه محتوای شما در Rich Snippet قرار بگیرد بیشتر می شود.

7. طراحی ریسپانسیو یا سازگار با دستگاه های مختلف

وب سایت های ریسپانسیو طوری طراحی شده اند که به صورت خودکار در هر دستگاهی قابل اجرا باشند.

گوگل داشتن یک سایت ریسپانسیو را یک سیگنال بسیار قابل توجه برای رتبه بندی در نظر گرفته است.

چرا؟

اول اینکه ، 60٪ جستجوهای Google ، از طریق موبایل ها صورت می گیرد.
دوم ، Google اخیراً استفاده از الگوریتم Mobile-First خود را آغاز کرده است.

این بدان معنی است که اکنون Google از نسخه موبایل سایت شما برای جستجوی تلفن همراه و دسک تاپ استفاده می کند.

حالا سوال این است که :

چگونه می توانید بفهمید ، سایت شما با موبایل سازگار است یا خیر؟

از ابزار تست واکنش پذیری Google استفاده کنید.

فقط کافیست ، سایت خود را در این ابزار وارد کنید.

جمع بندی

امیدواریم مقاله سئو تکنیکال برای شما مفید بوده باشد.

حتما نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع : alexa.comyoast.com

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *