لندینگ پیج یا صفحه فرود چیست؟

 لندینگ پیج یا صفحه فرود چیست؟

لندینگ پیج یا صفحه فرود چیست؟

در بازاریابی دیجیتال ، لندینگ پیج یا صفحه فرود یک صفحه مستقل وب است که به طور خاص برای بازاریابی یا یک کمپین تبلیغاتی ایجاد شده است.

کاربران پس از کلیک روی یک پیوند قرار گرفته در ایمیل ، تبلیغات گوگل ، لینک یوتیوب ، فیسبوک ، اینستاگرام ، توییتر و یا لینک های مشابه در وب وارد این صفحه می شوند.

برخلاف صفحات دیگر وب سایت ، که معمولاً اهداف زیادی دارند و بازدید کنندگان را به بازدید از صفحات دیگر سایت ترغیب می کنند ، صفحات فرود برای تمرکز روی یک هدف واحد طراحی می شوند که به اصطلاح به آن کال تو اکشن (Call To Action یا به اختصار CTA) می گوییم.

این ویژگی صفجات فرود یعنی تمرکز روی یک هدف خاص آن ها را به بهترین گزینه برای افزایش نرخ تبدیل کمپین های بازاریابی و کاهش هزینه ها برای دستیابی به فروش بالا تبدیل می کند.

پروسه بازاریابی دیجیتال هر وب سایت به شکل یک قیف است که عملکرد لندینگ پیج در آن به شکل زیر است :

عملکرد لندینگ پیج در پروسه بازاریابی دیجیتال

همانطور که مشاهده می کنید ، پس از اینکه کاربر روی پیوندی که در یک تبلیغ ، ایمیل یا هرجای دیگر وب که قبلا هم اشاره کردیم ، کلیک کرد، وارد صفحه فرود شده و در آنجا تبدیل (خرید ، ثبت نام یا عضویت) صورت می گیرد.

تفاوت کلیدی بین یک صفحه اصلی و یک صفحه فرود

مهم ترین تفاوت لندینگ پیج و صفحه اصلی این است که صفحه اصلی لینک های زیادی دارد ولی صفحه فرود فقط یک پیوند دارد.

در حالی که صفحه اصلی از بخش های متنوعی از تشکیل شده است، از جمله تصاویر تبلیغات و لینک های فرعی که هر کدام به تنهایی توجه کاربر را به خود جلب کرده و بازدیدکنندگان را از دعوت به عمل دور می کند، صفحه فرود بسیار متمرکز است. چرا که وجود پیوندهای کمتر در صفحه مقصد، نرخ تبدیل را افزایش می دهد.

مقایسه صفحه اصلی و صفحه فرود

به همین دلیل بازاریابان خبره همیشه از یک صفحه فرود اختصاصی برای ورود کاربران به وب سایت استفاده می کنند.

شاید تصور کنید صفحه اصلی برای اولین بازدید کاربران عالی است. زیرا برند وب سایت را به نمایش می گذارد، به بازدیدکننده اجازه می دهد طیف وسیعی از محصولات و خدمات شما و دسته بندی آنها را ببیند، و اطلاعات بیشتری در مورد وب سایت و ارزش های و شرایط خدمات آن کسب کند، مقالات وب سایت را بخواند از این صفحه، به تمام صفحات وب سایت دسترسی داشته باشد.

اما لزوماً خریدی نخواهد کرد. و نکته مهم همین است.

صفحه فرود برای بازدید کننده یک هدف ویژه دارد. این صفحه یک پیشنهاد واحد را با روشی فوق العاده حرفه ای تبلیغ می کنند. تمام عناصر در این صفحه به شکلی طراحی شده اند تا بازدید کنندگان را به مشتری تبدیل کنند.

با این کار نرخ تبدیل برای ترافیکی که وب سایت قبلا نیز دریافت می کرده، افزایش پیدا می کند.

مقایسه صفحه اصلی و صفحه فرود

ویژگی های صفحه فرود

ویژگی های لندینگ پیج

 

صفحات فرود ، مانند بخش های دیگر بازاریابی آنلاین ، به هدف نیاز دارند. بدون اهداف مشخص ، راهی برای ایجاد یک صفحه موثر وجود ندارد.

قبل از شروع به طراحی لندینگ پیج باید اهداف خود را به طور دقیق تعیین کنید تا بتوانید میزان موفقیت خود را بسنجید.

این اهداف می تواند بر اساس تجربه قبلی ، شواهد یا فقط انتظار شما از نتیجه آن صفحه باشد. اما داشتن یک عدد خاص برای مقایسه نتایج واقعی مفید است.

این عدد می تواند تعداد کل تبدیل ها یا بر اساس اهداف شما هر عدد دیگری باشد.

یک کال تو اکشن واضح

وقتی هدف خود را تعیین کردید، باید یک Call To Action واضح انتخاب کنید.

CTA مهمترین قسمت هر صفحه فرود است و باید به طور ویژه با هدف شما مرتبط باشد و توسط تمام عناصر دیگر این صفحه از عنوان اصلی و کپی متن گرفته تا تصاویر و طرح کلی، تقویت شود.

سادگی

صفحات فرود در مقایسه با سایر صفحات وب سایت طراحی بسیار ساده تری دارند. دلیل این امر این است که این صفحات اهداف بسیار مشخصی دارند و نباید حاوی اطلاعات اضافی باشد که باعث پرت شدن توجه بازدیدکنندگان و جلوگیری از تبدیل آنها می شود.

روشن و مختصر بنویسید

عبارات شما باید روشن ، مختصر و قانع کننده باشد.

هر جمله و کلمه در صفحه فرود شما باید هدفی را دنبال کند و این هدف باید تقویت کال تو اکشن باشد. اگر هر عبارت منظور را نرساند و با هدف شما همحوانی نداشت آن را حذف کنید.

باید در کمترین زمان ممکن به بازدیدکنندگان خود آنچه می خواهند بدانند را بگویید و وادارشان کنید هرچه سریعتر به درخواست شما پاسخ دهند.

فقط اطلاعات حیاتی را بگیرید

اگر صفحه فرود شما دارای فرم است ، مطمئن شوید که فقط حیاتی ترین اطلاعات را از بازدید کننده دریافت می کنید.

اگر می خواهید بازدیدکنندگان را مجبور به ثبت نام در یک خبرنامه ایمیل کنید ، مطمئن شوید که فقط از آنها آدرس ایمیلشان را می خواهید. هر چیزی بیشتر از این ، احتمال پر کردن و ارسال فرم را کاهش می دهد.

اگر از آنها می خواهید چیزی را خریداری کنند ، کار را تا حد ممکن آسان کنید.

فقط از مواد حیاتی بخواهید: اطلاعات صورتحساب و نوع ارسال بعلاوه یک صفحه تأیید قبل از سفارش. اطلاعات اضافی را بعد از اینکه سفارش آنها ثبت شد از آنها بخواهید.

طراحی

طراحی لندینگ پیج شما به اندازه جملات آن مهم است.

یک طراحی خوب احتمال انتخاب دکمه کال تو اکشن را افزایش می دهد، در حالی که یک طراحی بد از آن می کاهد.

به همین دلیل است که وقتی صحبت از صفحه های فرود می شود، احتمال تبدیل با طراحی ساده تر، بیشتر است.

منو ناوبری را حذف کنید

اولین تفاوت عمده بین صفحات معمولی وب سایت و صفحات فرود این است که صفحات فرود شما نباید از قالب معمول سایت استفاده کنند. درعوض ، تنها لینک های قابل کلیک باید CTA های شما باشد و احتمالاً لینکی برای اطلاعات بیشتر.

پیوند دادن لوگوی لندینگ پیج به صفحه اصلی نیز می تواند ایده خوبی باشد.

طراحی معمولی سایت را ساده کنید

برای تقویت نام تجاری و برند شما صفحه فرود باید طراحی وب سایت معمولی شما را در خود داشته باشد، این کار را می توان از با استفاده از رنگ ، گرافیک ، فونت و یا طرح کلی وب سایت انجام داد.

یک صفحه طولانی در مقابل سری صفحات

در اینجا سوالی در مورد اینکه آیا استفاده از یک صفحه که نیاز به اسکرول دارد بهتر است یا استفاده از یک سری صفحات کوتاه (که بعضا “مینی سایت” نامیده می شوند).

سری صفحات کوتاه عموماً از چندین صفحه با محتوای کوتاه تشکیل شده اند که بازدیدکنندگان را از یک مرحله به مرحله دیگر در طول فرآیند تبدیل هدایت می کنند.

با توجه به عادت کاربران به انتقال از یک صفحه به صفحه این ویژگی این نوع صفحات می تواند از جهت روانشناختی مزیت محسوب شود.

از طرف دیگر ، لندینگ پیج تک صفحه ای کاملاً متناسب با محتوای کوتاهتر است.

مزیت این نوع صفحات این است که فقط یک بار بارگیری می شوند، که برای شرکت هایی مناسب اند که کاربران هدفشان در کشورهای در حال توسعه مانند ایران قرار دارند ، که پهنای باند و سرعت اتصال می تواند مسئله باشد.

نقطه ضعف این نوع صفحات فرود این است که برای محتوای طولانی مناسب نیستند و در صورت طولانی بودن برای کاربر خسته کننده می شوند و اگر به خوبی طراحی نشده باشند می توانند به صورت اسپم در بیایند.

به بالای صفحه بخش ها توجه کنید

گرچه بحث های زیادی در مورد اهمیت (( بالای صفحه)) در طراحی وب وجود دارد ، اما صفحات فرود یکی از مواردی است که الویت بخش های صفحه در آن اهمیت دارد.

مطمئن شوید که CTA شما در نزدیکی بالای صفحه قرار یگیرد ، جایی که کسی می تواند بدون نیاز به اسکرول روی آن کلیک کند.

این لزوماً به این معنی نیست که بازدید کنندگان شما برای مطالعه اطلاعات بیشتر به پایین صفحه اسکرول نمی کنند.

اما احتمالا که حداقل درصدی از بازدیدکنندگان شما به محض ورود به لندینگ پیج شما آماده اند ، یا به این دلیل که ایمیل یا پیوندی که آنها را به آنجا رسانده است ، آنها را ترغیب کرده است تا به درخواست شکا عمل کنند یا اینکه اولین بار نیست که از این صفحه بازدید می کنند.

برقراری تماس عملی در نزدیکی بالای صفحه فقط کار را برای این بازدیدکنندگان آسان می کند.

البته این بدان معنا نیست که از کاربرانی که به پایین صفحه اسکرول می کنند غافل شوید. اطمینان حاصل کنید که CTA ها در  صفحه شما در فواصل منظم نشان داده می شوند.

این موضوع با طولانی شدن صفحات شما اهمیت بیشتری پیدا می کند. مطمئن شوید که کاربران شما به محض تصمیم به تبدیل ، با حداقل پیمایش تبدیل را انجام دهند.

حداقل تصاویر و فونت های بزرگتر

اگر می خواهید از بهم ریختگی بصری صفحه یا هر چیزی که پیام و CTA را کاهش می دهد ، جلوگیری کنید باید در صفحات فرود فقط از یک یا حداکثر دو تصویر استفاده کنید.

استفاده از فونت بزرگتر نیز ایده خوبی است فقط زیاده روی نکنید و تمام متن های صفحه که شامل عنوان زیر عنوان و توضیحات می شود را بایک فونت ننویسید.

طول ایده آل برای توضیحات لندینگ پیج کاراکتر 39 است ، بنابراین فونت (و عرض ستون) خود را متناسب با آن در نظر بگیرید.

مرکز ، تک ستونی

مطالعات نشان داده است که صفحات فرود با یک ستونی که در مرکز صفحه قرار می گیرد تبدیل بالایی دارند. با این حال تعداد زیادی از بازاریابان طرح های دو ستونی را انتخاب می کنند.

قبل از این کار ، اطمینان حاصل کنید که در هر لندینگ پیج هر دو نسخه تک ستونی و دو ستونی را امتحان کرده اید.

مطابقت با ظاهر ایمیل

اگر صفحه فرود شما با یک کمپین ایمیلی در ارتباط است ، مطمئن شوید که صفحه فرود همان شکل و ظاهر ایمیل را دارد.

اگر طرح های این دو تفاوت زیادی داشته باشد ، بازدید کنندگان صفحه فرود ممکن است تعجب کنند که آیا در مکان مناسب قرار گرفته اند یا خیر. ساده ترین راه برای انجام این کار انتقال فونت ها ، تصاویر و رنگ ها از ایمیل به صفحه مقصد است.

تست لندینگ پیج

طراحی صفحات فرود موثر مخصوص هر پروژه ساده نیست. پیزی که برای یک سایت مفید است ممکن است برای سایت دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد. پربازده ترین طراحی صفحه فرود در بسیاری از موارد با آزمون و خطا بدست می آید.

مهم است که نسخه های مختلف صفحه فرود ایجاد و آن ها را تست کنید تا بهترین را پیدا کنید.

سوالات متداول

آیا هر صفحه ای می تواند لندینگ پیج باشد؟

از نظر فنی تمام صفحات وب سایت می توانند صفحه فرود باشند. همانطور که وب سایت های Google Ads و Google Analytics عبارت Landing page را برای تمام صفحات مقصد بکار می برند.

اما همه صفحات مقصد یکسان نیستند. در بازاریابی از اصطلاح ((صفحه فرود)) برای توصیف یک صفحه ویژه از وب سایت که برای یک کمپین خاص طراحی شده و تنها یک کال تو اکشن را شامل می شود، استفاده می کنیم.

چرا فقط با تبلیغات پولی ترافیک وب سایت را افزایش ندهم؟

اجرای تبلیغات یا کمپین های ایمیل هزینه بر است و بهینه سازی وب سایت موتور جستجو می تواند مدت زمان زیادی طول بکشد. با استفاده از صفحات فرود ، بازدیدکنندگان بیشتری را تبدیل کرده و در منابع مهم (بیشتر منظور ما پول و زمان) صرفه جویی می کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید یوده باشد.

حتما نظرات و سوالات خود را در بخش نظرات لا ما در میان بگذارید.

 

منبع :

Aden AndrusCameron Chapman

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *